Cestuji

Drážďany

V pátek jsme se s malou skupinou spolužáků z historie vydali do Drážďan na exkurzi do muzea vojenské historie. Byla to má třetí návštěva Drážďan a druhá v případě tohoto muzea.
I když byly Drážďany během bombardování téměř srovnány se zemí a poté je postihl neblahý osud oběti zuřivých socialistických stavitelů, mnoho historických budov bylo obnoveno do téměř původní podoby. Na jejich pohnuté osudy dnes poukazují jen očouzené cihly.

Militärhistorisches Museum der Bundeswehr Dresden 


Toto muzeum je atraktivní například už ve svém konceptu, kdy jsou exponáty rozděleny do tematických celků, které prokládají interaktivní skříňky, se kterými si návštěvník může pohrát. Může si tak například potěžkat vojenskou výstroj, přičichnout k opravdu odpudivému pachu válečné vřavy či použít potravinový lístek a sledovat, jaký příděl jídla za něj obdrží. V některých muzeích narazíte jen na údaj o letopočtu a k němu vyskládáno vše, co měla daná instituce k dispozici. To je však zbytečné a nefunkční, protože z takové výstavy si zapamatujete jenom úplné minimum.

Tenhleten speciální tank dostal svůj barevný obleček na protest proti pochodu neonacistů, který se v Drážďanech konal den předtím. Neonáckové si Drážďany k demoškám vybírají každý únor pod záminkou připomínky výročí neblahého bombardování spojenci. 

Po výstavě jsme s kamarádkou Stáňou vyrazily na jídlo a shopping, což se nám vydařilo parádně, protože masitá německá klobása a hutné pivo opravdu přišly k chuti. V doznívajících zimních slevách se mi ještě podařilo ulovit za pár šupů dvoje lodičky, takže spokojená jsem opravdu navýsost. Jelikož je také Německo pověstné kvalitnějšími potravinami, než jaké najdeme u nás, vyrazily jsme i na Lebensmittel. Německé máslo a některé sýry a uzeniny vyjdou levněji a kvalita je úplně někde jinde. A odolat jsem nemohla ani vanilkové Cole, která u nás pro jistotu nejde sehnat vůbec.

No a samozřejmě jsme si neodpustily zásobu výborných německých piv, takže jsme se pak na nádraží táhly jako soumaři. A hned jsme je musely koštnout!     


Takže nejideálnější výsledek mých nákupů – narvaná taška, ze které mezi pivky vykukují špičky nových lodiček.
Do Drážďan se určitě při nejbližší příležitosti vydáme znovu, ještě nás tam čeká návštěva muzea Hygieny a za prozkoumání stojí čtvrť Neustadt, která je plná alternativních galerií a kaváren pro mladé.
A jak se do Drážďan dostat nejvýhodněji? V ústeckém kraji existuje záležitost, která se nazývá Labe-Elbe Ticket. Tahle jízdenka platí celý vybraný den až do čtyř do rána, platí na vlaky i městskou hromadnou dopravu a za 400 korun na ní může jet až pět lidí. Jediné omezení je, že nemůžete využít rychlík EC, nasednout musíte na osobák se dvěma přestupy (v Děčíně a v Bad Schandau), v tom ale není až takový problém, protože na sebe perfektně navazují a celá cesta je ve finále jen o půl hoďky delší než přímým rychlíkem. Zvlášť skvělé je ta možnost využívat městskou, takže po Drážďanech můžete jezdit tramvají sem a tam dle libosti.
doporučené odkazy:

Militärhistorisches Museum der Bundeswehr Dresden:
Deutsches Hygiene Museum Dresden:

 

5 komentáře

 • Anonymní

  Tak popořádku… 🙂
  Ten tank je boží! Však s náckama se dá leda tak vytřít pr…
  – Holka, co si vozí v tašce lahváče a lodičky, musí bejt ztělesněnej chlapskej sen. Dobře to vedeš! 😀
  -Hygienický muzeum je báječný. Všechno si můžeš osahat, očuchat a vyzkoušet – člověk tam stráví hodiny ani neví jak, doporučuju nechat si na to dost času 😉
  zazvorek

 • Alice

  tak ses rozhoupala jo? 🙂 tak ať tě to baví! a ten tank je super!
  jenom prosim tě už nikdy neřikej "nejideálnější" – to slovo neexistuje resp nejde stupňovat protože ideální už prostě je ideální… (sorry sem na to vyloženě alergická a ráda šířím osvětu 😀 )

 • Lucie Velková

  No jo, rozhoupala, že mi to ale trvalo 🙂 Já to slovo používám už snad sto let, ale od teď na to teda budu vždycky myslet 😀 Včera jsme zrovna někde řešili, že neexistuje ani slovo "nejoptimálnější".

 • Anonymní

  😀 nejideálnější… Taky na to myslím vždycky, když to slovo vypustím z pusy – já fakt vim, že neexistuje, říkali nám to už na gymplu a mám vždycky dobrou vůli se toho držet…ale když ono to svádí 😀
  zazvorek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.