Čtu

Audiokniha: Jíst, meditovat, milovat // Audiobook: Eat, pray, love

Slavný román od Elizabeth Gilbert jsem měla párkrát v ruce v Levných knihách a přemýšlela o jeho koupi. Jenže s tím, kolik mám knižních restů a jak (zase) utěšeně roste hromada u postele, jsem tušila, že se k němu jen tak nedokopu. Pak jsem ho ale nalezla na internetu ve formě audioknihy, a když jsem si konečně pořídila bluetooth reproduktor do auta, byl vůbec prvním románem, který jsem si během svých středečních cest do práce do Německa vyposlechla.

Kniha se přesně jako její název skládá ze tří částí: první se odehrává v Itálii, druhá v Indii a třetí na Bali. Myslím, že už jen tím byl zvysoka zaručen její mezinárodní úspěch, protože každý čtenář se nachází před třikrát vyšší šancí, že se mu alespoň jedna z nich trefí do zájmu! 🙂
Já sama jsem si od tohoto románu neslibovala prakticky nic, protože nejsem ani obdivovatel Itálie, ani duchovně založený člověk a na Bali mám rozporuplný názor, protože sice uznávám, že podle fotek je to ráj na zemi, ale národ Balijců mě svým přístupem k ekologii spíš irituje.

Hlavní hrdinka nám zpočátku líčí příběh toho, jak jí zkrachovalo manželství a jak probíhal její rozvod, což pro mě osobně byla nejsilnější část celého vypravování. Neměla jsem příliš velkou představivost ohledně rozvodových záležitostí a spíš jsem byla toho názoru, že ženy často zkrátka hodně přehánějí a proto trochu nadsazují, jak hrozný pro ně takový proces byl. Jenže Elizabethino otevřené líčení mě překvapilo. Třeba, že když se nedokážete ohledně nemovitého majetku rozumně dohodnout, jak si ho podělíte, tak než se spor vyřeší, nemáte k němu přístup ani jeden a pokud na něm vznikají náklady, nikdo je neplatí, kumují se dluhy a ve finále to vyjde dost draho. A třeba konkrétně specialita u umělců – Elizabeth jako spisovatelka má autorská práva na svá díla a její ex tak může jako způsob vypořádání majetku požadovat doživotní podíl z těch během doby jejich manželství vydaných!

Po tomto líčení jsem tedy její následné deprese a zoufalství chápala.
Zároveň mě překvapilo, jak pragmaticky dokázala ke svému stavu přistupovat. Je totiž dostatečně inteligentní a sečtělá, takže moc dobře věděla, co se s ní děje a také se aktivně snažila dál vzdělávat a vyhledávat nové a nové způsoby, jak se z problémů dostat.

Oné části o hledání Boha, duchovní rovnováze a podobných záležitostech jsem se jako profláklý neznaboh malinko obávala, ale vůbec nebylo čeho. Pohnutky hlavní hrdinky mi byly sympatické a za její cílevědomost jsem ji obdivovala. Vážně věděla, čeho chce dosáhnout a pečlivě se na to připravovala.
A to je zároveň další silná stránka románu. Elizabeth kudy jde, tudy doplňuje haldy informací – své cestování komentuje dějepisnými i kulturními znalostmi, přidává reálné příběhy zajímavých lidí, o kterých buď četla, nebo jsou jejími přáteli, a svou duchovní cestu prokládá vyprávěním o životě a citáty filozofů či různých historických i moderních guru a mnichů.    

Italská část byla také hoooodně o italském jídle a to můžu moc a velmi. A pouhé vypravování o všech dokonalých pizzách, těstovinách, zmrzlině a vínu způsobily, že italskou kuchyni vyhledávám více a více, takže přínos a požitek jsem si opravdu odnesla.

Poslední část už pro mě byla jen takovým protahovaným završením a považuji ji za nejslabší, ale i tam byly zajímavé momenty, a tak jsem si došla až do konce na zaujaté vlně.

Doporučit k přečtení (či poslechu) tak knihu s klidným svědomím mohu! A jestli ji v LK znovu potkám, zřejmě si ji do své knihovny zakoupím, protože minimálně k italské části se někdy v budoucnu vrátím s chutí!

Četli jste nebo viděli film?
Na ten se zatím pomalu chystám. Tak dejte vědět, jak se líbilo vám, případně zda jsem vás alespoň nalákala! 🙂

// EN:

My first audiobook was the famous novel of Elizabeth Gilbert.
I completely understand how is it possible that this book has so great worldwide success – it consists of three parts – one is situated in Italy, second in India and last in Bali. So that means almost everybody can find there topic of his interest! 

I expected nothing special. I am not big fan of Italy, I am not a spiritually based person and I have a contradictory opinion on Bali – I can say it is a paradise but more the Balinese people irritate me for their approach to ecology.

At the beginning the main heroine tells us her story about her marriage and divorce. I always thought that women often exaggerate how stressfull and hard was their divorce for them. But Elizabeth´s story convinced me that she has every reason to feel depressed and exhausted.
For example – when you own with your husband some immobilities, when you can not agree on dividing up property, your houses or flats will stay empty, nobody of you two can be there and when there are some specific costs, in the end you will have problems and debts. 
Elizabeth as an artist has other problem – her husband want to have lifetime rights to a share of her copyright to all her works she has written durig their marriage!

But I was also surprised how pragmatically she managed to approach her condition. She is a very smart person and well-educated  and she was also very active in seeking and learning new ways to help herself with her problems.

Whole novel is full of interesting information – Elizabeth  comments her travel with rich cultural and historical knowledge, adds real stories of interesting people she have met or about them she have read… And her spiritual path is interwoven with the stories about life and quotes of famous philosophers or various historical and modern gurus and monks.

The Italian part was also very much about Italian food and that I like very much. And all the hymns about the perfect pizza, pasta, ice cream and wine made me look for more and more Italian cuisine, so I really took the benefit and enjoyment of it. 

The last part was such a stretched endingfor me and I think it was the weakest part of the book but there were also many interesting moments, so I can say I have enjoyed it till the end.

My result is: I can recommend you this novel to read (or listen) without any doubts! And if I find this book again in bookshop, I will probably buy it because I want to read at least the Italian part of the book in the future again!

Have you read this book or seen the movie? Let me know your opinion!

4 komentáře

  • Vendula

    film jsem viděla dvakrát s odstupem času, knihu nečetla, přesto myslím, že se film povedl. Protože moc ráda cestuju, vždy jsem z toho cítila hodně, inspiraci. i po té duchovní stránce. 🙂

  • andrejak diary

    Četla jsem zatím jen knihu a musím říct, že mě doslova rozsekala. Hlavně ta první část, kdy procházela rozvodem, mě hodně zasáhla, jelikož já jsem v té době byla čerstvě po rozchodu. Hrozně moc mi to pomohlo, protože Elizabeth přesně dokázala vylíčit ty pocity, co se ve mě odehrávaly a já jsem jim vůbec nerozuměla a nevěděla jsem si sama se sebou rady. Moc na motivační knihy nejsem, ale tohle byl v tu chvíli skoro dar z nebes. Pro mě to tím pádem bude jedna z mých nej knih už asi do smrti.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *