Řeším

Hudební tipy na (nejen) zkouškové období

Já sice zkoušky jako takové momentálně nemám, ale musím v celkem rekordním čase napsat několik prací. A protože nesnáším ticho a písničky, které obvykle poslouchám (momentálně pořád dokola nejvíc Evitu, Pink Floyd, Znouzectnost a Lanu Del Rey), mě při přemýšlení dost rozptylují, protože si je většinou musím pobrukovat, tak jsem hledala něco neutrálního, co bude za a) hlavně hrát dlouho! Minimálně hodinu určitě; a za b) bude pouze instrumentální, ale přitom (pro můj vkus) dosti líbivé (moc nemusím meditační hudby, cvrlikání ptáčků, hukot vodopádů ani keltskou muziku, co se obvykle doporučují).
Začala jsem klasickými klavírními skladbami, ale v každém mixu mi něco vadilo. Například opravdu z duše je mi protivná skladba Pro Elišku, která v žádném takovém mixu nechyběla.

Až jsem se náhodou proklikala k mixu soundtracků z Disneyho pohádek a filmů.
Disneyho pohádky mě nějak úplně minuly, viděla jsem v dětství snad jenom Anastazii. Soundracky jsou ale přesně takové líbivé a k práci nevtíravé, navíc jsem zjistila, že většinu melodií snad i znám, takže se mi to okamžitě začalo zamlouvat…
Možná jsem z toho dostala i chuť se podívat na některé jejich klasické pohádky jako Mulan nebo Pocahontas 🙂

A pak jsem narazila na něco ještě lepšího: přímo na projekt, určený ke studiu a přemýšlení, který dal dohromady student medicíny a současně pianista a skladatel Dennis Kuo. Více o jeho projektu si můžete přečíst zde.

Jakou hudbu si “do pozadí” k práci či studiu pouštíte vy? Ráda se inspiruji dalšími tipy!

5 komentáře

 • Sejra

  K soustředěné práci radši nic, k nesoustředěné (rozuměj dle mého názoru zbytné zde v zaměstnání) práci třeba Vivaldiho, k domácím pracem většinou něco českého (Psí Vojáky, Zrní, Duben v Pešti, Květy, Dva) a občas zabrousím i do zahraničních vod, kde míchám skupiny Lacrimosa, Epica, Laibach, Front 242, The Sisters of Mercy a spousty dalších.
  K čemukoliv nesnáším jakékoliv rádio. Snad jen potřeba vyvolat zvracení by mě přinutila pustit si třeba Frekvenci jedna apod. 🙁

 • Lucie Velková

  Tyjo, děkuji za hromadu tipů – ze třetího řádku neznám nic 🙂
  Vivaldiho mám taky hodně naposlouchaného a spolu s klasickými balety a Dvořákovo Allegro con fuoco jsou to nejčastější klasiky, které si pouštím.

 • Anonymní

  Pokud se potřebuju opravdu soustředit na práci – tedy píšu nějaký text, je ideální právě něco instrumentálního. Tehdy přichází vlna soundtracků (Zdeněk Liška – Malá mořská víla, Vladimír Godár – Záhrada apod.) anebo všichni ti Sukové, Dvořákové, Lisztové, Chopinové, Debussy a celá tahle cházka. Anebo můj milovaný post rock, což jsou taky dlouhé, převážně instrumentální věci, anebo nějaký electro-jazz. Hlavně nic, u čeho se dá zpívat.
  Jinak se mi moc líbí hudební výběr od Sejra, většinu těch věcí si jen tak jako podkres k nenáročné práci pouštím taky 🙂 No a pokud dělám domácí práce (vaření, žehlení apod.), tak si dávám mluvené slovo, protože to se k ničemu jinému nehodí (no dobrá, snad ještě před usnutím)…
  zazvorek

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *