Latkove pleny Bamboolik
Řeším

Ekoživot: látkové pleny

Latkove pleny Bamboolik

Poprvé naživo jsem látkové plenky v moderním pojetí spatřila na babyshower u Elišky, když čekala Eliáše, což už bude kolem šesti let nazpět.

Samozřejmě si z dětství pamatuji klasické mušelínové čtverce, které ležely namočené v kýbli v koupelně, k tomu bych se ale už neuchýlila, i kdyby to byl ten nejvíc eko skutek pro planetu.

Že budeme používat moderní látkové plenky, jsem se rozhodla ještě v těhotenství. Předtím jsem několik let měla šanci pozorovat, jak s nimi experimentují některé kamarádky z Ústí, a nejvíc mě přesvědčilo to, že jedna z nich se pro ně tak nadchla, že pro firmu Bamboolik začala pracovat jako látková poradkyně a šíří osvětu dál – její profil si dokonce můžete prostudovat!

Co mě třeba hned z počátku mile překvapilo, byl přístup mého muže: ten byl hned pro, protože dokáže vidět souvislosti a ne jen vyšší pořizovací cenu. Za prvé celkově smýšlí velmi ekologicky a za druhé si bleskurychle spočítal, kdy se počáteční investice v porovnáním s jednorázovkami začne rentovat (a dle těchto výpočtů po roce, což když člověk odhadne, že dítě potřebuje plenky cca dva roky, a třeba nezůstane jen u jednoho dítěte, tak se to sakra vyplatí). 

Nebyla jsem si jistá, jaké to bude, a tak jsem si to chtěla nejprve vyzkoušet. Když se mě tedy kamarádka Pavla ptala, co bych chtěla přivézt svatebním darem, řekla jsem si právě o látkové pleny. Takto jsem přišla k prvním třem plenkovým sadám all-in-1 od značky Batolini.

U těch jsem ale okamžitě zjistila, že to to pravé není, protože jejich lemy kolem stehen neudrží žádnou nadílku, takže jsem je celou dobu používala jen jako svrchní kalhotky. 

různé svrchní kalhotky
Téměř všechny naše svrchní kalhotky, barevná exploze, jak je u mě zvykem 🙂

Celkem mám zkušenost s plenkami Batolini, Bamboolik, Pororo a Oh Babyka s tím, že výrazně se od všech zmíněných odlišuje jen Bamboolik, a to díky vnitřní tvarované plence. Dokud byl Jarouš malý, spínala jsem je snappi sponkou. Párkrát jsem zkusila plenku vložit do kapes na svrchních kalhotkách, ale vůbec mu to nedrželo na tělíčku, tenhle způsob začal fungovat, až když měl minimálně šest kilo.

A taky ta sponka byla dost zákeřná. Několikrát jsem si ji dost bolestivě zapíchla do prstu a párkrát dost nebezpečně vystřelila.

plenka BAMBOOLIK
Tady je Jarouš tříměsíční…

Balík z Bambooliku mi dorazil v polovině prosince a od té doby jsme se jednorázových plenek téměř nedotkli.

Netrvalo to ale dlouho. 

Když jsme začali s příkrmy, což bylo někdy ve čtvrtém měsíci, začal se Jarouš v látkových plenkách opruzovat. Došlo to do takové fáze, že byl v oblasti plenek prakticky komplet spálený a léčili jsme ho z toho několik týdnů. 

Po čase jsem látkové plenky znovu zkusila, ale jakmile jsem dala dvě po sobě, a to jsem si hlídala, aby v žádné nebyl déle než tři hodiny, byl opruzený znovu. 

Zkusila jsem i prostřídat prací prostředky.

Ze začátku jsem používala i aviváž, ač se to nedoporučuje, protože bez ní mi připadaly tvrdé jako prkno, poté jsem ji vyměnila za ocet. 

Pak jsem místo Persilu Sensitive koupila tekutý prostředek Jelen, pak jsme používali i nějaký komplet eko.

Ale už to není ono. 

Svrchní kalhotky Pororo
Svrchní kalhotky Pororo

Co jsem z celé sady prakticky nikdy nepoužila, byly vkládací pleny. Už jen s tou jednou základní plenou je z dítěte docela objemný balík a nějak mi není jasné, kam bych tu další nacpala, aby to na dítěti šlo snadno zapnout a ono se ještě mohlo hýbat.

Navíc jsme se snažili nikdy nenechat dítě dlouho v mokré pleně, takže tlustá vycpávka navíc postrádala smysl.

To, že byl malý trochu víc vycpaný, se nám ale hodilo, protože jsme chodili na kontroly s kyčlemi a tam nám vycpávání vyloženě předepisovali, takže to bylo látkovými plenkami splněno mimochodem.

dítě v plence Bamboolik
Tříměsíční Jarouš, komplet zabalený v Bambooliku

Čas od času zkouším látkové plenky zařadit znovu, abych zjistila, jestli se něco nezměnilo. 

Poslední zkušenost před měsícem byla taková, že byl v plence ani ne půl hodiny a už se mu na podbříšku stihly udělat puchýřky. Vzhledem k tomu, že na plenku dáváme ještě separační plenku a právě ta byla v přímém kontaktu s kůží, zkusila jsem to bez ní. Po dvou dalších přebaleních byl prcek navíc opruzený v místech, kde se nachází postranní gumičky svrchních kalhotek.

plenkový systém Bamboolik duo
Takhle balíme Jarouše od 6 kil – vkládací plenka se zasune do kapes na svrchních kalhotkách

Naposledy jsem mu zkusila dát jednu a zadeček byl v pohodě, tak jsem pocítila naději a dala mu druhou. Po ní už zarudlý byl, takže jsem znovu použila jednorázovku. No a večer se ukázalo, že i těch pár hodin nadělalo pěknou paseku a schytal to podbřišek a místa, kde mají svrchní kalhotky gumičky.

Jsem z toho dost smutná, protože jsem se pro tenhle systém nadchla. To, že jsme pořídili haldy plínek za cca šest tisíc je další věc, ale třeba to klapne u dalšího dítěte nebo dětí, případně je pošleme dál. Řekla bych ale, že své okolí jsem jimi moc nenadchla. Babičky přiznaly, že manipulace není zrovna pohodlná, zvlášť když se prcek kroutí, a několik zranění Snappi sponkou taky bylo.

Pochvaly se dočkal snad jen design.

Bamboolik a Mat
Další test plenek v 15 měsících

Ale beru to jako test a nic nezatracuji – jen zkrátka zrovna u Jarouše to nevyšlo…

Jaké jsou vaše zkušenosti s látkovými plenami – zkoušeli jste? A jestli ne, tak proč a co si o nich myslíte?

9 komentáře

    • Lucie

      Díky moc, ano, už jsem dostala tip i od Stáni. Zkrátka jsem nevěděla, že můžu udělat i něco víc, než jen vyvařit. Prošla jsem několik internetových diskuzí a ženy měly podobné zkušenosti. V té době pro mě bylo důležitější malému zahojit tu vyrážku, trvalo to dlouho a pak už se člověku chce do experimentů méně. Že jsem ale neprošla minimálně web výrobce, je určitě moje chyba.
      Právě zkouším kyselinu citronovou a uvidíme!

      • Prani latkovych plen

        Rozumim. Bohuzel spousta maminek si nezjisti informace a pak ma treba podobny problem. Vzdy kdyz se toto tema resilo v nejake skupine, kde jsem, doslo se k zaveru, ze se pleny spatne praly apod. Proto obdivuji vsechny, ktere jsou schopne se zamyslet a poopravit sve chyby a jit do toho znovu, tedy i tebe! 🙂

        Ja dodrzuji presne ten navod na prani a nemam vubec problem. Zatim! 🙂Chapu ale, ze nekdo nechce jit touto cestou – i treba rekneme to narovinu – kvuli sve pohodlnosti. I to je v poradku. Tady by bylo jenom fajn, kdyby se lidi alespon zajimali o ekologickou variantu jednorazovych plen.
        At zije priroda a ritky nasich deti! 🙂

        • Lucie

          Děkuju, já se určitě tak snadno nevzdám, protože mě celý ten koncept nadchl. Naopak z narvaného koše těžko odbouratelným odpadem jsem deprimovaná. Dokud jsme nezačali používat jednorázovky, tak jsme vynášeli koš tak jednou za dva týdny, protože důsledně třídíme a kompostujeme.
          Se Stáňou jsme to probraly a vypadá to, že příčiny budou i v příliš chytré pračce – jak váží prádlo, tak šetří vodou, tu plenky vycucnou a ve finále nejsou dobře vymáchané, i když program v sobě má spešl máchání na dětské prádlo.
          Kyselina citrónová sama o sobě pleny dost nevyčistila, takže už ke mně putuje perkarbonát. A nové prací heslo bude máchat, máchat, máchat!
          Až se doberu výsledků, dám vědět 😉

  • Omg

    Když plenky neumíte používat, raději zahlťte planetu jednorázem. Máme Bamboolik od narození syn a neměnila bych. Jen se musí umět používat!

  • Úplně tě chápu

    Já jsem u dcery používala látkovky cca rok a půl. Nyní už je naštěstí téměř bez plen, tak teď ta sada čeká až do ní doroste druhý potomek.
    Že budu používat látkové pleny jsem měla rozhodnuto už roky předtím, než to bylo v našem případě aktuální. A i když se nám naštěstí vyhnuly tyhle kožní problémy, o kterých píšeš ty (a o kterých jsem ve svém okolí slyšela už opravdu mockrát), rozhodně ta zkušenost není zdaleka tak pozitivní.

    Sice jsem se při každé příležitosti kdy jsem nemusela použít jednorázovku v duchu hrdě poplácávala po ramenou a moje enviromentálně naladěná duše se tetelila štěstím, ale celkově jsem viděla, že dítko je rozhodně spokojenější v jednorázu. Navíc údržba těch látkovek aby fungovaly tak jak mají, nesmrděly i po vyprání a nedělaly neplechu na kůži, stálo dost času (a to s automatickou pračkou a sušičkou), invence a nepočítaných hektolitrů vody, že nevyčítám žádné mámě/rodině, že se rozhodne jít jinou cestou.

    Ještě pro zajímavost, žiju v USA a široko daleko nikdo látkovky nepoužívá a ani o tom neuvažoval. Asi to souvisí s tím, že cena jednorázových plen tady není v poměru s příjmy až tak vysoká a nabídka na trhu je opravdu bohatá, takže si vybere každý.

    • Lucie

      Děkuju za názor a tvou zkušenost! A vystihuješ to docela přesně 🙂 My máme dost štěstí, že naše dítě je spokojené úplně ve všem, prakticky ani z té vyrážky si nic nedělal, ale je poznat, jak je v lehké jednorázovce obratnější. A manipulace s ní je nesrovnatelně čistčí. Bolí mě hlavně ten narvaný odpadkový koš. Kdyby se vyrážka neobjevila, tak u látkovek vydržíme. Pokusím se teď vyzkoušet ty tipy na dezinfekci plen a uvidíme, třeba se k nim ještě vrátíme na full time.

  • Hlavně v klidu...

    Mno, tak já budu muset planetu holt zachraňovat jinak…:-D
    Před narozením první dcery jsem tohle hrozně řešila. A koupila nějaké propriety na látkování, naštěstí ne celé sady, že to hned o šestinedělí vyzkouším. Má ekoduše byla blažená, že odbourám další zbytečný odpad (neb se snažíme odpadu zbavovat na maximum, věci na jedno použití už dávno nekupujeme, třídíme, kompostujeme, upcyklujeme a já nevím co všechno), a taky že udělám něco pro zdraví svého potomstva. Sice se mi po plenkách neosypávala, ale hrozně mi vadil ten obrovský balík, co najednou měla omotaný kolem zadku. To i Frejkova peřinka, kterou musela nosit kvůli špatným kyčlím, mi přišla skladnější a menší… Třeba jsem to na ní jen špatně poštelovala a je mi jasný, že když nás naši rodiče museli nacpat do x klasických látkových plen, nebylo to asi lepší, ale mně to prostě při manipulaci vadilo. Takže jsme přešli na jednorázovky (většinou kupujeme aspoň ty – údajně – kompostovatelné, ale nechci se chlácholit, že to je nějaký zázrak). U druhé dcery už mě látkovat ani nenapadlo. Ten odpad mě trápí velmi, snažíme se o co nejzelenější domácnost a u plno věcí vím, že děláme, co můžeme, ale tohle prostě nedávám.
    Z těch prapodivnejch hejtů si nic nedělej. Člověk by řekl, že matky k sobě budou solidární, ale někdy mám pocit, že diskuze na jakýkoliv téma je jak přehlídka arogance, omezenosti, hysterie a netolerance. Kde se to v těch ženských bere? 😀
    zazvorek

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *