Kylo Ren
Čtu & sleduji

Nové Star Wars

Jak už jsem psala v minulém článku, na sequelovou sérii jsem se vrhla bez jakýchkoli náznaků děje, obsazení, traileru, zkrátka ničeho. (I když, často když vidím trailer k novému filmu, tak během sledování se mi většinou žádný ze zhlédnutých momentů nevybaví. Něco jiného byl Kinobox před dvaceti lety na ČT, tam dávali docela dlouhé ukázky, a ty mi většinou utkvěly silně.)

Je těžké nepapouškovat celý děj, když už to lépe udělala třeba Wikipedie nebo tento článek, ale pro mě je to momentálně taková srdcovka, že to po svém a se svými komentáři stejně převyprávím…

Příběh začíná 28 let od konce posledního dílu originální trilogie na planetě Jakku, kam přilétl pilot odboje Poe Dameron, aby od místních vesničanů získal fragment mapy, která ukazuje cestu k Luku Skywalkerovi, který se již několik let skrývá před světem. Vesnici však v tu chvíli přepadne jednotka Prvního řádu, což je organizace, která nahradila předchozí zlořádstvo, označované jako Impérium, a kterou vede oslizlý polozombík v červeném rouše Snoke. Stejně jako všichni předchozí zloduchové, i ten má svého učedníka, který za něj dělá špinavou práci, a my se seznámíme s Kylo Renem nosícím masku velmi podobnou té, v jaké jsme byli zvyklí vídat Darth Vadera. 

V oné vesnici na Jakku se poprvé setkají důležité postavy celé nové trilogie: v první řadě s Kylo Renem, který si pro mapu přišel osobně. Postava starce Lor San Tekky, který jen chvilku předtím předal onu mapu Dameronovi, tohoto chlápka zná a (cca) slovy “vím, kým jsi byl, než sis začal říkat Kylo Ren, a svou rodinu nezapřeš,” naznačí divákům, že tahle postava nespadla z nebe a brzy se dozvíme souvislosti s našimi starými známými.

Pak tu máme jednoho řadového stormtroopera, který očividně nedává svou úlohu – vraždění nevinných s ním viditelně otřásá a nedokáže splnit rozkaz.

Poe Dameron je zajat a v tváří tvář Kylo Renovi se objeví první disneyovské vtípky typu “budu první mluvit já nebo ty? Hele, v té masce ti nějak není rozumět”. Mapa ke Skywalkerovi je v tuto chvíli bezpečně ukryta v Dameronově droidovi BB-8 a on sám je odvlečen k výslechu na základnu Prvního řádu…

Po tomto úvodu poznáme naši hlavní hrdinku, sběračku šrotu Rey, která žije sama v příbytku z trosek starého bojového stroje, a z náhledu do jednoho jejího běžného dne pochopíme, že každý den bojuje svůj vlastní drsný boj o přežití. Tento den je však v něčem jiný, protože v poušti zachrání právě droida BB-8, který se k ní připojí jako zatoulaný pejsek. 

Na někoho by mohla být tato část trochu rozvleklá, ale já měla přitom čas se rozhodnout, zda se mi tahle nová hrdinka zamlouvá. Přišlo mi to trošku neuvěřitelné, ale do té doby neznámá herečka jménem Daisy Ridley mě zvláštně uhranula tím, jak moc je fyzicky i mimikou podobná mým dvěma velkým oblíbenkyním, a to Keiře Knightley a Natalii Portman (která shodou náhod představovala v prequelové sérii Padmé Amidalu). Takže už proto měla mé sympatie okamžitě.

Mezitím se onen zlomený stormtrooper rozhodne pomoci Dameronovi k útěku, spřátelí se, Dameron mu vymyslí jméno Finn (protože se jinak jmenuje FN-2187), oba opustí základnu Prvního řádu a havarují kdesi v poušti na Jakku. Dameron zmizí v pohyblivém písku a Finn se vydává sám na cestu hledat droida BB-8.

Brzy se s droidem a s ním i s Rey potká, a protože je zaznamená hlídka Prvního řádu, stávají se z nich společně uprchlíci. 

Okamžitě vám dojde, jak moc Rey Finna zaujala, ona ale zpočátku odmítá jakýkoliv kontakt.  Později to vypadá, že ho začala mít ráda, ale mě tak blesklo hlavou, že jestli tohle má být ústřední dvojice téhle ságy, tak jsem dost zklamaná.

Finn, Rey a BB-8 utečou ve staré vesmírné kocábce, ze které se nevyloupne nic menšího, než starý Millenium Facon, ikonická loď, která patřila Hanu Solovi, který nyní jakýmsi řízením osudu tuto loď k sobě přitáhne, a my zaplesáme nad přítomností Harrisona Forda a jeho chlupatého parťáka Chewieho v tomto filmu.  

A vzápětí lépe poznáme našeho záporáka Kylo Rena, který pod návalem špatným zpráv svým světelným mečem rozseká všechno kolem sebe. Za mě nadšení, protože fakt dobrých záporáků moc neznám. Takže tu máme chlápka, který jak je nebezpečný, tak je zároveň psychicky nevyrovnaný a ten mě bude hodně bavit.

A pak přijde ten okamžik, kdy se na scéně objeví ohořelá maska Dartha Vadera a diváctvu dojde, že Kylo Ren není žádný jeho potrhlý fanoušek… ale jeho vnuk. A teď už zbývá jen odhalit, zda je jeho rodičem Luke nebo Leia. Což se také velice záhy vyřeší, když se objeví originál Carrie Fisher v roli Lei, nyní již generálky odboje. Dozvíme se, že jí společný život s Hanem Solem příliš nevyšel, i když láska to byla pro oba osudová. Pravděpodobně se ani nevzali, protože Leia používá příjmení svých adoptivních rodičů. Každopádně spolu mají syna jménem Ben Solo, který před několika lety propadl temné straně během svého jedijského výcviku u svého strýce Luka Skywalkera. Ten si celou situaci kladl za vinu, a proto zvolil únik do ústraní. Nyní je však odboj v situaci, kdy je pro ně Luke, jakožto poslední žijící rytíř Jedi, poslední nadějí na vítězství.

To už se dostáváme do bodu, kdy příběh dostává svému názvu “síla se probouzí”, kdy Rey po setkání s věštkyní Maz Kantou začnou pronásledovat tajemné vidiny a ona náhodou objeví světelný meč Luka Skywalkera, který si ji žádá. Ona se však odmítá čehokoliv účastnit, protože její životní náplní je čekat na Jakku na návrat své rodiny, která ji tam před deseti lety nechala.  

Místo, kde se naši hrdinové nacházejí, přepadne První řád, stále hledající droida BB-8, a Rey se v lese setká s Kylo Renem. Ten jí nahlédne do mysli a zjistí, že viděla mapu. Vyhodnotí tedy, že droida již hledat nebude, že to, co potřebuje, si vezme právě od Rey. 

Rey se ocitá v zajetí na základně Prvního řádu a právě od té chvíle se pro mě celá série mění v jiný zážitek…

Kylo Ren začíná výslech Rey slovy “pořád mě chceš zabít” a ona odpovídá “to se tak stává, když tě pronásleduje zrůda v masce.”

Na to si Kylo svou masku sundá a my poprvé vidíme, kdo to je.

Takže: Kylo Ren si sundá masku a pod ní není žádný očekávaný netvor a lá Darth Vader. Tento okamžik si zažijete pouze jednou, opakovaná zhlédnutí už jsou o něčem jiném. 

Na úvod jsem psala, že jsem před zhlédnutím Síla se probouzí neviděla jedinou ukázku, jediný trailer, nic. Neměla jsem tedy nejmenší tušení, jaká hlava zpod helmy Kylo Rena vykoukne a to bylo naprosto úžasné, moment překvapení, který si budu pamatovat. Moje představy o podobě syna Leiy a Hana sice neměly žádný konkrétní tvar, ale když se objevil pro mě úplně neznámý černovlasý herec Adam Driver, cítila jsem jen, že jako tohle jsem fakt nečekala.

A moje první reakce byla smích. Hrozně mi zpočátku připomínal mladýho Honzu Krause v Saxaně kříženého s mladým Snapem. Nijak zvlášť se mi v těch prvních okamžicích nelíbil, evokoval ve mně jakéhosi mladého ťulpase, ale někde uvnitř jsem zaplesala, že tohle je ono – v tom okamžiku pro mě totiž nové SW odstartovaly TEN příběh. Během pár sekund této scény jsem věděla, že tahle série pro mě bude to ono, co mě fakt chytne, a že tím nosným příběhem celé trilogie jsou tihle dva.

A vy si můžete domyslet, když před vámi teď visí tenhle sáhodlouhý článek, že moje předtucha byla splněná do puntíku.

„Vypadni z mé hlavy!“ je od této scény větou, na kterou se ve vztazích už nikdy nebudu dívat stejně.

Ale abych se vrátila k příběhu: Rey v tom okamžiku zjistí, že umí ovládat Sílu a podaří se jí Kylo Rena zablokovat v okamžiku, kdy se z ní snaží dostat obrázek mapy. Naopak se jí podaří dostat do hlavy jemu a vpálí mu do obličeje jeho největší obavy…

Kylo se běží o nastalé situaci poradit se svým učitelem Snokem a začíná úžasná jízda, kdy Rey začíná testovat své nově nabyté schopnosti. 

Začne oblíbeným ovládáním mysli a přiměje svého strážného, aby ji osvobodil z pout a nechal volnou cestu. Ještě zábavnější je následně okamžik, kdy Kylo Ren zjistí, že Rey utekla a vzteky rozseká celou místnost. Okolojdoucí stráže, které volá, však před ním takticky volí úprk…

Mezitím se zbytek Reyiných přátel setká s vedením odboje a my zjistíme, že Poe Dameron žije a Han se setkává s Leiou. Finn je odhodlaný vyrazit osvobodit Rey a Han se rozhodne přimět svého syna k návratu k rodině, a tak se s partou vydávají na základnu Prvního řádu.

Tam dojde k nejdramatičtější scéně celého dílu, kdy Han neuspěje a jeho vlastní syn ho zabije. Jako jo, disneyovka, ale odsaď podsaď – tohle bylo fakt silný! Moje zvědavost, jak se to celé rozvine dál, už nemohla být napnutější. Na závěr filmu se odehrává scéna v zasněženém lese poblíž vybuchující základny Prvního řádu. Zde spolu Rey a Kylo svedou svůj první souboj se světelnými meči. Rey ho drží poprvé v životě, ale podaří se jí Kyla zranit a souboj zvítězit. Nikdo ale neumírá, protože celá planeta se rozpadá a všichni včas utíkají.

A Rey konečně přebírá svůj úkol: chystá se najít Luka a pochopit, co znamenají její schopnosti.

Poslední Jedi

V úvodním článku jsem psala, že toto byl za mě nejlepší díl trilogie, a proto mé vyprávění nebude kratší…

Rey dorazila na zelenou planetu Akch-to, kde našla stárnoucího poustevníka Luka. 

A od počátku jejich setkání jsem slzela smíchy: Luke bojkotuje všechny Reyiny snahy o kontakt jako malé dítě, a když si před ní jde nadojit do láhve zelené mléko od záhadné ceckaté monstrbytosti, měla jsem vážně dost. I proto, že asi deset minut předtím jsem dokojila Jarouše a jen ten pohled na čtyřcecky té příšery byl všeříkající…

Dalším zdrojem legrace byly bytosti v jeptiškovských zástěrkách, které se jako správci starají o starobylou jedijskou vesničku, kde Luke žije. Měly takovou smůlu, že téměř každý Reyin krok jim způsobil nějakou katastrofu. A zvláštní kapitolkou jsou porgové, takoví malí ptáčci s obrovskýma očima – scéna, kdy si Chewie jednoho z nich ugriloval a ostatní sledují, jak se ho chystá jíst, je taky v pokukání.

Potud disneyovský humor, jak ho máme rádi!

Jak se ale v těchto kulisách vyvine příběh mezi našimi dvěma postavami?

Stane se i pro předalekou galaxii neobvyklá věc, že mezi Rey a Kylem vznikne záhadné spojení prostřednictvím Síly a oni se začnou sobě navzájem zjevovat, jako kdyby se ocitly ve 3D Skypu. Rey dokonce vidí i Kylovo okolí, on jen Rey samotnou. A tak se stane to, že si spolu začnou povídat. A protože si mohou vidět i do myšlenek, začnou se o toho druhého intenzivně zajímat. Rey tak zjistí, že příběh, který jí vyprávěl Luke o Benově obratu k temné straně, se odehrál úplně jinak.

Tomu však předchází Reyina nechuť, když po rozhovoru s Lukem cití, že znovu přichází spojení s Kylem. Po větách “Teď se mi to nehodí” – “Mě taky ne” přichází ikonická a často parodovaná scéna, kdy se nám Kylo Ren ukáže do půl těla.

Na Disneym je docela legrační, že se snaží vyhnout nejasnostem, takže pokud nám chce ukázat, že nějaká postava něco cítí, musí to podložit nějakým důkazem, aby o tom i u pomalejších diváků nebylo pochyb. Takže kdybyste náhodou z Reyina výrazu nepochopili, že je z toho nervózní, podpoří to ještě blekotáním, jestli si Kylo nemůže něco oblíct. A abyste pochopili, že sympatie stoupají. A možná byli také fanoušci zvědaví, jestli má hlavní hrdina, tedy pardon, hlavní záporák, taky nějaké svaly a ne jen dobře vycpaný oblek!

Při jednom z dalších spojení se tihle dva zkusí navzájem dotknout a oba mají vizi budoucnosti. My se bohužel nedozvíme nic víc, než že Rey vidí Bena přidat se k ní na světlou stranu, on zase vidí ji přidat se k němu na temnou… Rey je však svou vizí natolik naplněna, že se rozhodne za Benem okamžitě vyrazit a přivést ho zpět. Přiletí tak na velitelskou loď Prvního řádu a nechá se dobrovolně zajmout…

Jestli už jste tomuto páru začali fandit, tak scénu, kdy spolu jedou ve výtahu ke Snokovi, hltáte s bušícím srdcem, ale bohužel to netrvá moc dlouho. 

Snoke začne Rey mučit, aby z ní dostal mapu s cestou ke Skywalkerovi, a také jí ukáže, jak jeho jednotky bombardují lodě odboje, které se po nesnázích s nedostatkem paliva snaží rychle dostat do bezpečí malé planety poblíž.

Rey vytáhne svoje karty, ale Snoke se jí vysměje – prozradí, že spojení mezi Kylem a jí zprostředkoval právě on, protože tušil, že Kylova vnitřní rozháranost Reyině citlivé duši dodá potřebnou naději. Je si však jistý, že Kyla zlomit nejde a nařídí, aby Rey zabil. 

Ten, ačkoliv se tváří všelijak, úchvatným myšlenkovým trikem ovládne Reyin meč a místo Rey zabije Snokea. Bok po boku se pak vypořádají i se Snokovou rudou gardou, což je moje nejoblíbenější bojová scéna celých Star Wars, hlavně ten okamžik, kdy si Rey s Benem pomocí myšlenek předávají meč.   

V tu chvíli plesáte, že si naši hrdinové skočí okolo krku a máme tu galaktický happyend. Jenže my jsme teprve ve druhém díle a takhle jednoduché to nebude…

Rey okamžitě otočí svoji pozornost k záchraně svých bombardovaných přátel a žádá Bena, aby zastavil útok. Ten však chce nechat za sebou jak První řád, tak Odboj, a vytvořit v galaxii něco úplně nového a svého a žádá přitom Rey, aby se k němu přidala.

Ta sice viditelně zakolísá, ale nakonec se rozhodne zůstat při svém a s Benem spolu svedou další ikonický souboj a to přetahování o Lukův meč, který skončí vejpůl.

V tu chvíli loď Prvního řádu rozrazí poslední manévr velitelské lodi odboje. Ben se ocitne v bezvědomí a Rey využije času k útěku. Po tom, co se Ben probere, podá vysvětlení generálovi, že Rey zabila Snoka a utekla, a ujme se vedení Prvního řádu.

Vyrazí za zbytkem odboje na malou ledovou planetu Crait (kde žijí roztomilé diamantové lišky), kde svede souboj se zjevením Luka Skywalkera, který se tímto náročným trikem vzdá svého života, ale poskytne přitom potřebný čas odboji, aby se před Prvním řádem zachránil. 

A to už máme před sebou poslední díl – Vzestup Skywalkera

Název tohoto dílu považuji za značně manipulativní s divákem, protože tím očekává něco, co nebude, ale to je celkem buřt.

Nám se v tomto díle konečně rozkryje, kdo opravdu stojí za Prvním řádem a kým je ve skutečnosti naše hrdinka Rey.

Což pro mě bylo trochu zklamáním. 

Zjistíme totiž, že První odboj nevedl Snoke, ten byl jen jedním z mnoha klonů-poskoků, a ve skutečnosti sloužil Palpatinovi – což byl hlavní zloduch předchozích sérií. Víme sice, že Palpatina zničil jeho vlastní učedník Darth Vader v epizodě 6, ale tento zloduch byl tak mocný, že dokázal zůstat kdesi v mezisvětě i bez těla. Trochu to připomíná osud Voldemorta v Harrym Potterovi a toto nebude moje první zmínka, kdy tyto dva kulty srovnávám, společného toho totiž mají dost.

Naší hrdince Rey je od prvního dílu zhusta předhazováno, že je “nikým” – ubožačkou, sběračkou šrotu a doslova “mrchožroutkou”, což sice v češtině nepadne, ale je to překlad výrazu scavenger, kterým ji okolí označuje.

Že je Rey nikým si zároveň vyslechne i od Bena po souboji se Snokem v předchozím díle, což je také jedna z úžasných scén, která si mezi fanoušky vynesla srovnání s legendární první žádostí pana Darcyho o ruku Elizabeth v Pýše a předsudku. A ve fanouškovských kuloárech si tím postava Kylo Rena vysloužila přezdívku Darth Darcy, což mě jakožto Austenovskou fanynku nesmírně baví.

Jenže začátek třetího dílu Reyinu minulost vyřeší. Ben Solo se pomocí sithského hvězdného trasovače dostane na utajenou planetu Exegol, kde přebývá pozůstatek z Palpatina a kde se ukrývá obrovská nová bojová flotila. Po rozhovoru s Palpatinem se Ben dozví, že Rey je jeho pokrevní vnučkou a najednou už ji nechce mrtvou, jako v předchozích dílech, ale chce ji přivést, aby se jejím prostřednictvím převtělil.  

Mě osobně by bylo sympatičtější, kdyby Rey byla zkrátka jen náhodnou postavou, která dostala do vínku ovládání síly, tohleto rodové elitářství úplně nemusím.

Se Snokovou smrtí navíc nepřestane vzájemné spojení mezi Rey a Benem, kteří tak zjistí, že jsou si navzájem diádou – dvěma polovinami celku. Rey se svými přáteli hledá druhý existující trasovač, aby se také dostala na Exegol, a přitom se snaží uniknout Benovi, který ji pronásleduje. Tato část filmu sice běží úprkem a pořád se něco děje, mě to však jako divákovi nic moc nedávalo. Objevují se navíc další nové postavy a světy a je toho zkrátka na jeden díl trochu moc. Zároveň se tu neubráním dalšímu srovnání s Harrym Potterem, když hledal Viteály, protože to ze všeho nejvíc Reyino přebíhání po galaxii připomíná.

Mezi ní a Benem se odehraje další velký souboj na pozůstatcích Hvězdy smrti, kde Rey najde potřebný trasovač. Tenhle souboj osobně považuji za úplně nejzbytečnější, kdyby si místo toho raději zase povídali, vyřeší toho víc. Ač je to choreograficky moc pěkně udělané, nemohla jsem si pomoc, ale Ben měl očividně navrch a celé to bylo o tom, že Rey ublížit nechtěl a ona jen zbytečně plýtvala silami. Souboj ukončí smrt generálky Leii, která použije zbytky svých sil na poslední spojení se svým synem a učiní poslední pokus ho požádat o návrat na světlou stranu. Rey v tu chvíli zareaguje tak, že zkoprnělého Bena probodne mečem. Vzápětí si to však v slzách rozmyslí a svou superschopností léčit, kterou získala na své hopsacestě galaxií, mu ránu zacelí, sebere mu loď i s trasovačem a vyrazí sama na Exegol.    

Benovi se mezitím na Hvězdě smrti zjeví vidina otce Hana Sola, se kterým si navzájem odpustí a Ben zahodí v dál svůj rudý světelný meč.

Rey mezitím dorazí na Exegol a ocitne se tváří tvář svému odpornému dědovi, který se ji po úvodním rozhovoru pokusí vyprovokovat k útoku, kterým by ji posléze ovládl.

Mezitím dorazí náš teď již klaďácký princ Ben, Rey mu myšlenkami pošle jeden ze svých dvou mečů, a Palpatinovi se postaví spolu. Ten se jim vysměje a částečně z nich vysaje životní sílu.

Bena odmrští kamsi do propasti a Rey se mu postaví sama. Během svého jedijského výcviku dlouho neúspěšně trénovala přivolávání duchů Jediů, aby ji provázeli. Nyní se to však podaří a ona spolu s nimi a dvěma světelnými meči naráz Palpatina zničí. Jenže ji to stojí vlastní život.

Když se k ní Ben znovu dostane, je už mrtvá. A v tu chvíli Ben provede její oživení, což odkazuje právě na tu vytouženou schopnost, která byla temnou stranou přislíbena Anakinovi Skywalkerovi, když mu šlo o život milované Padmé.

Jenže je v tom háček. Naši hrdinové si padnou kolem krku, ale za několik sekund Ben umírá, ale ne jen tak obyčejně – jeho tělo zmizí jako těla ostatních rytířů Jedi, kteří se po smrti za své skutky připojili k Síle.   

Tento okamžik mi připomněl pohádku Nesmrtelná teta, kdy na konci Rozum věnuje králi právě ten svůj – protože rozumu není nikde nazbyt. Ben také nevyčaroval pro Rey nějaký náhradní život, zkrátka jí daroval svůj.

A moje úvaha je, že kdyby tohle byl sobeček Anakin tehdá tušil, tak se vlastně v celé galaxii nemuselo nic děsivého stát!

A to bychom měli v kostce všechno. Trochu jsem upozadila příběhy ostatních hrdinů, co v sérii byli – že se Poe Dameron stal po Leině smrti novým generálem, že Finn to dal (skoro) dohromady s Vietnamkou Rose. Že Leina role odešla ze scény trochu šroubovaně, protože herečka Carrie Fisher bohužel zemřela v průběhu natáčení druhého dílu. Málokdo by ale bez těchto informací poznal, že všechny její výstupy v posledním díle pochází buď z nevyužitých záběrů z předchozího dílu, nebo pomocí digitálních úprav. Přesto jako divák poznáte, že měla v původním scénáři mnohem významnější úlohu a její filmová smrt je dost překotná. 

Ještě bych chtěla vyjádřit názor, že jsou nové Star Wars velmi feministickým filmem.

Na mnoha důležitých postech tu máme ženské postavy – máme generálku Leiu, její zástupkyní je viceadmirálka Holdo, na temné straně zase stormtroopery šikanuje drsná kapitánka Spasma, další skupinku uprchlých stormtrooperů, kteří se přidají k odboji, zase vede dívka Jannah…

A když už jsme u tohoto tématu, je tu i castingově co nejširší záběr lidských ras (teda to zní trochu jako když mluvím o psech) – ale chápeme, že? To rozhodně není náhoda.

Ještě bych řekla, že mi připadá, že se v této sérii i dost přetáčí sexuální objektizace žen. Tedy ne že by tu šlo o nějakou explicitní erotiku, to fakt (bohužel) ne, ale když si to tak promítneme, tak téměř v každém filmu nám ženské hrdinky něco ukáží. Když si zrovna u Star Wars vzpomeneme na starší díly, tak tu máme Leiu a její orientální plavečky, ve kterých ji držel v zajetí Jabba Hutt. Královna a poté senátorka Padmé sice většinou měla ohromné róby, ale při boji o život v aréně měla fakt pěkně upnutý trikot.

Naopak v této sérii nám naše hrdinka neukáže nic a naopak nám tu předvedou Bena do půli těla a kožených legínách. Juch, revoluce!

Možná to taky neznamená nic, ale možná nad tím někdo z tvůrců vážně přemýšlel!

A pak tu máme s každým dílem se stupňující podobnost s Harrym Potterem. Když si vzpomeneme, jaké úsilí stálo Luka naučit se pohybovat předměty, naši současní hrdinové jsou s každým dílem silnější a jejich ovládání Síly připomíná více a více kouzla a čáry než cokoliv jiného.

A co říci na závěr?

Ano, celé je to stále pohádka a rovnou disneyovka k tomu.

Ale má v sobě něco, co z ní dělá pohádku pro dnešní děcka skutečně srozumitelnou – už vícekrát se probíralo, že klasické pohádky jsou nejčastěji postavené na boji dobra se zlem, kde jsou postavy od začátku poměrně černobílé. Na téhle pohádce je skvělé to, že ukazuje, že dobro a zlo, zde pojmenováno jako světlá a temná strana, máme všichni v sobě naráz a být jednou tady a jednou tam je přirozené a občas se mezi nimi zmítat a měnit názor je lidské a děje se to. V jedné recenzi jsem četla, že nová trilogie SW hodně odpovídá nátuře dnešních náctiletých – to, že málokdy nesou následky za své činy, jako je to u klasických hrdinských motivů. Ale v našich postavách se najít mohou – hodně se tam třeba řeší traumata z dětství a to si uvědomme, jak je na léčení dětských zraněních postavená moderní psychoterapie. 

Za mě tam toho k zamyšlení můžeme najít opravdu dost.

A za mně nejlepší postava? Jednoznačně Adam Driver a jeho role Bena Sola. Asi žádnou postavu v jiném filmu jsem neviděla projít tak znatelným vývojem, nehledě na charisma, které prýští z každého záběru. Klidně bych oželela všechny vedlejší ploty v sérii, kdy nám tam místo toho zahrál ještě víc!

Ale jinak proč mě zrovna tento příběh na nějaký čas totálně posedl, mi není úplně jasné. Už je to tedy několik měsíců zpět a opravdu silně jsem tento příběh prožívala ještě cca 8 týdnů po zhlédnutí. Teď už to tak horké není, protože život, ale docela mi to nahrává námět na nějakou budoucí úvahu, protože už jsem ve svém životě několik takových filmových či seriálových posedlostí měla a nikdy to nemělo nějakého jasného společného jmenovatele, zkrátka jsem asi zrovna měla v duši prázdno a ve správný čas přišli náhodní hrdinové, co ve mně stiskli ten správný čudlík.

Má to někdo z vás podobně? 🙂

Těším se na všechny vaše názory!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *