Jím

Bulharské dobroty

Díky kamarádce Romče, která má k Bulharsku velmi blízko, jsem dostala tipy na spoustu dobrot, které tato země nabízí a které se dají sehnat i u nás. Vypravily jsme se do obchodu s balkánskými potravinami, který najdete přímo před nádražím Holešovice (z nádra půjdete podchodem na tramvajovou zastávku, přejdete a popojdete pár metrů doprava). Čeká Vás tam bezpočet lahůdek a já se s Vámi podělím o ty, které jsem si sama nechala doporučit…

V první řadě: černé olivy!
Nikdy jsem nebyla olivová, dosud mi nechutnaly. Přesto jsem je z jídel nikdy nevydloubávala, protože jsem doufala, že “se je jednoho dne naučím milovat”, jak se o nich často tradovalo. (A jako jsem se to naučila s grepem, tvarůžky či ginem :D)
U těchhle oliv jsem se to však učit nemusela, dostaly mě na první ochutnání. Seženete 10dkg/10Kč.

Další, co jsem si nechala doporučit – grilovaná nakládaná zelenina s kořením – konkrétně lilek, případně lilek s rajčaty a cibulkou. Hodí se do salátu či jako příloha. Sklenice stojí kolem 50 korun.
Uprostřed šípková marmeláda, kterou jsem si zamilovala už v Chorvatsku.

Zleva: mletá káva – protože jsem kávový maniak a sběratel. Už jsem stihla ochutnat a je skvělá – výrazná, silná, bez žádných rušivých ocasů. Pár hodin předtím jsem měla švédskou biokávu, kterou počítám mezi ty lepší, ale tohle byl úplně jiný zážitek a naprosto odlišná chuť. A to za 60 Kč!
Dále: uzený sýr (extra doporučeno, že právě uzený je top), bílý jogurt s 4,5 % tuku – mňamy! – ocení především ti, kdo dosud lačně vychutnávali tu třímilimetrovou vrstvu tuku na povrchu Jihočeských jogurtů – skoro půlkilový kelímek za 25 Kč.
Vpravo – sýr balkánského typu, který se s těmi přesolenými koudami, co se u nás prodávají, vůbec nedá srovnávat! A k těm olivám to byla jednoduše báseň…

Příště si dělám zálusk na červená bulharská vína a nějaký ten oliváč.

Co Vy a zajímavé pochutiny? Testujete rádi?
Ještě mě převelice zajímá arabský obchůdek, který jsem zahlédla v Teplicích kousek od nádraží…

A omlouvám se všem, kterým jsem udělala chutě 😉

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *