Cestuji,  Řeším

Lázeňáci

Na víkend se vrátilo babí léto, takže o výletu nebyl pochyb a my měli už delší dobu v plánu navštívit saunu v lázních Bad Brambach ve východním Německu.
Auto jsme nechali v Horních Pasekách (Oberreuth) a odtud vede cesta kolem původní zaniklé obce Oberreuth přímo do Brambachu…

Na těchhle německých městečkách je úžasné to, jak beze zbytku využívají svůj potenciál. Mají zde dostetek vodních pramenů? Okamžitě postaví Freibad, Hallebad, Kurhaus… Další nejbližší lázně máme za humny v Bad Elsteru (psala jsem zde) a skvělý venkovní bazén se vstupem za dvě éčka v Schönwaldu… Minimálně tento si na sebe rozhodně sám nevydělá. Ale místním na jeho provozu záleží, takže to nějak jde! A když k tomu mají minerální prameny? Šup, stáčíme minerálku a prodáváme.

Aš má několik pramenů dokonce v centru. Bohužel to v reálu vypadá tak, že se jen hromadí ve sklepě místního hnusoochoďáku. Ve Vernéřově máme jeden minerální pramen, další v Doubravě. Ale kromě toho, že se pořád dokola musí dané místo opravovat od vandalů, se s ním nic dalšího nedělá.

Takže Horní Paseky.
Zde další paradox: v této vsi stojí dva paneláky, které původně sloužily vojenské rotě, od 90. let tam jsou byty. Bohužel v takovém stavu, že lidem plesniví zdi, mrznou tam a za elektrické topení vydávají majlant. Nedávno tedy město slavnostně koupilo pořádný nový kotel. A přitom Horní Paseky patří mezi velice výhodně položené místo pro solární elektrárnu. (Pouštět se do diskuzí, kdo profituje z těchto větrných elektráren, raději nebudu…)

V Brambachu hlídá ovec!

Kurpark…

(Je skvělé mít skvělý objekt pro focení) 🙂

A samotné městské lázně, kam jsme zamířili do sauny. Mají tam několik druhů saun a to jak uvnitř, tak venku, kde tomu přímo říkají “Saunadorf”. Tam jsem vám fotku nepořídila, neb Němci mají veškeré saunové prostory označeny jako prostor pro nudisty 🙂 Oficiální fota a více informací najdete česky zde a origoš zde.

Máte rádi sauny či rovnou lázně celkově?

2 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *