Řeším

Bayreuth – malé srovnání

Celý Bayreuth je jedna velká placka, jen já musím vyhmátnout bydlení na jediném kopci! V Aši jsem žila téměř 20 let na krpálu a na dalších pak v Plzni a v Ústí, takže je mi to asi souzeno.

Ale zatím se na tom snažím hledat pozitiva. Holt až se budu každý večer trmácet s koloběžkou nebo pěšky do kopce domů, tak si na finálním půlkilometru trochu zpevním zadek. Ale jinak je to idylka – pod kopcem teče říčka směrem do centra a podél ní vede pohodlná cyklostezka. Okolí je plné malebných domků obklopených zahrádkami.

Zjistila jsem, že ač na mapě to vypadalo vzdáleněji, všechno zásadní mám pěkně při cestě – na konci cyklostezky, na niž se připojím asi půl kilometru pod svým kopcem, stačí vylézt pár schodů a jsem přímo před vysídleneckým archivem, kde mě čeká výzkum. Hned vedle archivu je pivovar bratří Maiselů! No a od pivovaru jen přejdete lávku a jste přímo ve starém centru města, kde najdete spleť klidných dlážděných uliček, krásné staré domky, obchody, kavárny, muzea, galerie a pořád je zde se na co dívat.








Po starých zdech se pnou rostlinné porosty, které právě teď hrají všemi barvami, a stačí nakouknout za každou druhou branku a objevíte skrytý dvůr či zahrádku, odkud na vás dýchne atmosféra starých časů.

Téměř v centru se nachází i Hofgarten – park, který začíná u Nového zámku, z něj si můžete odskočit na zahrádku Wagnerovy vily a pak pokračovat ještě dál. Je opravdu rozlehlý a jeho středem prochází romantický umělý kanál s jezírkem. Stromoví je staré a vysokánské.

Okamžitě pasováno na mé oblíbené místo.






Škola se nám pomalu rozjíždí a mě stále fascinuje, kolik do ní chodí lidí.

Přes den je prakticky nemožné najít místo na parkování a to má univerzita tolik parkovacích ploch jako několik nákupních center dohromady (a nikde neuvidíte takovou koncentraci Mini Cooperů!). A hald všudemožně zaparkovaných kol je snad ještě více než aut.

I když je Uni Bayreuth prakticky stejně velká jako UJEP, hemžení mi tady připadá mnohem větší.

UJEP má něco přes 12 000 studentů, Uni Bayreuth 13 500 a i města samotná jsou srovnatelná – v Ústí žije 100 000 obyvatel a v Bayreuthu asi 80 000.

Výhled z katedry germanistiky: 

 

 
Celé Německo je plné vysokých škol.  

Děláme se legraci, že zde každá větší vesnice potřebuje vlastní univerzitu.
 
Tyto školy ale musí umět zaujmout své uchazeče, a tak na to musí jít jinak: zaměřují se na méně obvyklé obory než jsou ty profláknuté studijní programy, jejichž kompletní škálu najdete na každé staleté univerzitě. Takže například Uni Bayreuth se specializauje na obory spojené s Afrikou a jihovýchodní Asií – anebo jste našli ještě jinde katedru Papuy Nové Guineji?

UJEP má velký potenciál jít podobným směrem (nemyslím tím zrovna otevírat africké obory!) a několik lidí se o to i cíleně snaží. Pořád je na ní spousta oborů, které ve srovnatelné či i lepší kvalitě najdete na deseti jiných školách. Někomu to samozřejmě dokonale vyhovuje a Ústí si vybere záměrně: třeba člověk, který pochází z kraje a nechce jezdit na školu přes půl republiky. Bylo by ale skvělé mít víc jedinečných oborů, díky kterým se řekne UJEP a veřejnost ihned ví. Vzhledem k tomu, že dřív než celá univerzita existovala jen Pedagogická fakulta, tak si někteří mimoústečtí vzpomenou právě na ni. Takže to máme ten pajďák kdesi na severu…

Z mého pohledu je perlou UJEPu Fakulta umění a designu. Pokud malujete krajinky, tak to sem rozhodně nezkoušejte, ale pokud se zabýváte perfomancí, sklem, či produktovým designem, tak byste se měli právě na místní obory velmi důkladně podívat, protože už mají parádní věhlas. Pak má také docela slušné jméno Přírodovědecká fakulta a její obor Nanotechnologie. Nedoceněná mi připadá Fakulta životního prostředí – přitom která jiná do těžbou a chemičkami zlikvidované oblasti ústeckého kraje zapadá lépe?! A ještě jsou tu obory spjaté především s polohou blízko německých hranic, které najdete na Katedře germanistiky, a když zůstanu blízko svého vlastního oboru, tak za pozornost určitě stojí Kulturně historická regionalistika, jejíž obsah je díky svéráznému charakteru bývalých Sudet, v nichž se ústecký kraj nachází, velmi specifický. Takových oborů by se samozřejmě dalo najít více, ale určitě by bylo lepší mít jen několik málo svébytných a charakterních oborů, než nabízet plejádu studijních kombinací, kde stačí změnit jedno slovo v názvu a škola dostane další akreditaci. Uchazeči jsou z nabídky zmatení a po pár týdnech po nástupu zjistí, že tohle vůbec studovat nechtěli. 

Katedra neurčitě mlhavých studií by se v nabídce rozhodně neztratila!
 

Na Uni Bayreuth je třeba skutečné multikulturní prostředí a přitom to nemá nic společného ani s uprchlíky, ani migrační vlnou. Cíleně se zaměřují předeším na aktivní výměnu čínských a japonských studentů. 
Na UJEP přijíždí na semestr zhruba stovka cizinců, na Uni Bayreuth si toto číslo minimálně ztrojnásobte. V této oblasti ale konkurovat nemůžeme ani při nejlepší vůli hlavně kvůli jazykové bariéře. Němčina je světový jazyk a většina příchozích cizinců ho alespoň částečně ovládá. Proti tomu se téměř nikdo z našich přijíždějících nemůže naučit během krátké doby natolik dobře česky, aby mohli sedět na přednášce vedené v češtině.   
Na německé škole se tak cizinci snadno infiltrují do běžných přednášek a seminářů a není tak nutné pro všechny cizince zvlášť připravovat kurzy v angličtině, které kladou vyšší nároky na jejich vyučující, pro jejichž motivaci k práci není v českém školství dostatek financí.
V Bayreuthu mě pobavili uvítací větou, kterou s oblibou používáme i u nás: “Je nám jasné, že jste si naši univerzitu vybrali proto, že v Berlíně už měli plno.”
I tady už je to ale spíše nadsázka, protože studenti jsou v tomto ohledu uvědomělejší a stejně jako u nás již spousta z nich ví, že v zemi neexistuje jen hlavní město a že i malá provinční univerzita vás může oslovit a zabavit tak, že stejně nevíte, kam dřív skočit. A ten osobní přístup je neocenitelný.

A co vy? Pokud studujete nebo máte VŠ za sebou – prošli jste malou či velkou? A zvolili byste si podruhé jinak?

3 komentáře

  • Anonymní

    KHR je možná zajímavý obor, ovšem hodně jeho absolventů pracuje mimo obor třeba jako asistenti v administrativě. Několik již znám, chtěli pracovat v oboru a neuchytili se.

  • Anonymní

    A já musím kontrovat, že naopak většina mých spolužáků z KHR z ročníku i ročníků vyšších a nižšího práci v oboru našla a naopak mám pocit, že aktuálně nabídka snad dokonce převyšuje poptávku.
    Co se týče FUDu a technických oborů, tam věřím, že je to s uplatněním úplně bez problémů. Ústecký kraj vysokoškoláky potřebuje.
    Jinak Luci, jsem na tebe zvědavá s tou koloběžkou, až napadne sníh 😀 Ranní svěží procházka se možná časem dost zprotiví…:-D
    zazvorek

  • Lucie

    Já si právě taky myslím, že to s uplatněním není tak zlé, a když po tom někdo touží, tak se uchytí. Něco jiného je, když zrovna práce není v určitém místě a chvíli, člověk mezitím začne jinde a pak už se mu třeba nechce přesedat na jiný vlak. A taky pokud má jinou představu o finančním ohodnocení 🙂
    No, ve sněhu to moc nadějně nevidím, právě proto doufám, že ještě dlouho nebude 😉

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *