Řeším

Ve válečném stavu s hormony

Klíčová slova: hormony, antikoncepce, akné, menzes, depka, bylinky, léky, vitamíny

Kdo již teď usoudí, že to není téma pro něj, nemusí dál pokračovat 🙂

Před necelými dvěma lety jsem poprvé vysadila hormonální antikoncepci. Brala jsem 8 let v kuse Minervu, o které se dnes již ví, že je to extra silné svinstvo. Mě ale celou dobu perfektně vyhovovala, neměla jsem žádné nežádoucí účinky a ty dva hlavní – chránit proti početí a zlepšovat pleť – splnila do puntíku.
Po jejím vysazení se mi strašně zhoršila pleť – no, velké překvápko.
Začalo to hned po pár týdnech zvýšenou mastnotou a vzápětí přišlo na řadu akné. Několik měsíců jsem tomu nechávala volný průběh, že se třeba hormony srovnají samy. Bylo to ale jen horší… Nasadila jsem do boje různá antibakteriální patlátka, vodičky, peelingy, masky… A problémy se netýkaly jenom pleti, i celý cyklus byl prapodivný.

Mamka mi tehdy koupila Femigard, který mám dodnes schovaný v koutě ledničky, protože je strašně hnusný a já mu příliš nevěřila. Částečný úspěch jsem pak připsala arganovému oleji, kterým jsem před spaním potírala nejpostiženější místa, a potom na doporučení Lucky polykala šalvějový olej… Do toho jsem snědla dvě krabičky Gynmaxu, abych měla lepší výsledky cytologie, což se podařilo. Na srovnání hormonů a vyčištění pleti to však nestačilo. Můj gynekolog sice tento přípravek přímo nehaněl, ale utrousil, že pokud za to jsem ochotná ty nemalé peníze vydávar, tak ať ho klidně beru, že na škodu určitě není.

Potom čas plynul a v létě mi sluníčko vykreslilo všechny pihy tak, že zařídily celkem slušné maskování.
Na podzim ale všechen můj vysluněný pigment i většina pih zesvětlaly, nedostatky začaly být vidět o to víc a najednou to dost komentovalo i mé okolí.
Kdykoliv jsem dřív otevřela časopis a tam byl článek na téma akné, často se hned v prvním odstavci objevovaly věty, jak problémy s akné působí negativně na sebevědomí, ale s tím jsem do té doby problém neměla. Až po téměř roce, kdy už bych vlastně mohla být zvyklá.

Jenže když se s tím snažíte tak dlouho bojovat a všechno je marné, nutně se dostaví frustrace.

Po dlouhém rozmýšlení jsem v říjnu zašla ke svému gynekologovi a nechala si napsat novou antikoncepci. (Důvod nebyl ani tak ten, že bych chtěla mít pokoj od akné, ale v srpnu jsem potkala svého současného přítele, a mamka do mě od té doby hučela, že strašně riskujeme, že nemáme ani jeden svůj byt, já nemám hotovou školu, splácíme auta atd., a když se to sečetlo s přetrvávajícími problémy, tak chemie vyhrála.)
Minerva už nepřicházela v úvahu, protože ji dnes doktoři ani nepředepisují. Dostala jsem Dienille a pročetla desítky diskuzí na internetu, ze kterých vyplynulo, že pravděpodobnost negativních účinků je podobná jako u čehokoliv jiného.
Problémy nenastaly žádné, naopak vše bylo super, pleť se vyčistila do měsíce, menstruace minimální, bez bolestí, a vymizely i veškeré nedostatky spojené s nepravidelným cyklem.

Nespotřebovala jsem ale ani dvě krabičky a opět jsem se rozhodla s HA skončit a tenktokrát už opravdu navždy.
Začalo to mými pochybnostmi, že se tělo nechová jako dřív, hlavně z hlediska senzitivity. A definitivně jsem se rozhodla u článku psychogynekoložky Máslové. Ten článek je sice dlouhý, ale určitě doporučuji k přečtení, i když ho někde strašně strhali, mě ale dává smysl. Rozesílala jsem ho i mezi kamarádky a všechny zaujal.

Opět jsem se tedy ponořila do vln internetu a začala hledat pomoc.
A všechny hrozné vzpomínky se mi jako zlý sen promítly před očima: extra odporné zanícené boláky na zádech, na bradě, pupínky ve vlasech, na krku, dekoltu i za ušima. V Ústí neustále super mastný obličej, a když jsem pak přijela do Aše, kde je voda jiná, tak se mi všechny pupínky okamžitě vysušily, takže jsem měla obličej plný bílých šupin. Plus šílený cyklus vyžadující zásoby tamponů v každé kabelce, co kdyby náhodou.
Člověk je zajímavý tvor, když na spoustu nepříjemností, které když pominou, dokáže tak snadno zapomenout.

Tentokrát jsem se rozhodla, že nebudu dávat tělu žádný čas na to, aby mě stihlo nemile překvapit. Nebudu vůbec kalkulovat s tím, že by se to tentokrát mohlo urovnat samo.

Zpočátku jsem nezaznamenala žádné změny, ale o to urputněji jsem se jim snažila zabránit…
A šla jsem na to hlavně přes přírodu a základní vitamíny a minerály, prostě žádné předražené multifunkční zázraky.

1) Bylina andělika čínská

Pořídila jsem si ji ve všech možných variantách – čaj z kořene i květu a ve formě kapek.
Na ty hnusné čaje mě popravdě moc neužije, ale musím říct, že ty kapky zafungovaly. Chuťově nejsou žádná hitparáda, ale pro krásu se holt musí trpět. Dávala jsem si 25 kapek ráno a večer (výrobce doporučuje 3x denně, ale na to opravdu nemám časové ani mozkové kapacity) a za nějaké čtyři měsíce takhle slupla tři lahvičky.

2) Arganový olej

Ten používám už hodně dlouho a pořád sek němu vracím. Jen teď v horkých měsících mi moc nevyhovuje se ráno vzbudit s mastným obličejem, v zimě se po něm pleť tak nemastila. Léto zřejmě není jeho silné období, ale na dekolt funguje pořád dobře – nebo mám alespoň pocit, že se pupínky ve výstřihu díky němu rychle hojí.

3) Tuny zinku

Vitaminů a minerálů, které mohou ovlivňovat hormony, je celá řada a mě jako první věc zajímalo, se kterými se to nemá přehánět 🙂

K těm hlavním, které jsou vhodné ke srovnání hladiny hormonů, patří především zinek. Ten můžete jíst do aleluja, protože přebytek tělo vyloučí.
Pořídila jsem si ho samotný (stojí do 30 Kč, takže žádná likvidační investice), i v kombinaci s hořčíkem a vápníkem, které také nejsou na škodu. K tomu céčko a béčko a už jsem si připadala jak feťák  nebo důchodce. Všechny tabletky jsem si každý týden dávkovala do krabičky s chlívkem na každý den, což je občas pakárna, ale život je prostě otázkou priorit. Pravidelnost mi rozhodila až poslední služebka, na které se mi na tablety nechtělo myslet, a od té doby jsem si nic nevzala.

Pokud máte opravdu těžké akné a zinek nezabere, dočetla jsem se ještě o účincích koloidního stříbra.
Ale doufám, že u mě už další experimenty nebudou zapotřebí.

Takže jak na tom jsem po více než půl roce boje?

Zpočátku to vypadalo úplně pohádkově. Potom se začal objevovat sem tam pupínek, což jsem ale brala jako normální jev.
Snad tu někdo není přehnaná cíťa, když řeknu, že ty pupínky jsou dnes jiné, jsou méně znatelné (nejsou to ty signální červené beďary, co si pamatujeme z puberty) a jdou špatně vymačkávat, takže se snažím to opravdu nedělat. Vymačkávání bylo můj obrovský problém celý život, jsem hrozně nenechavá a cokoliv, co na mém těle nemá být, se snažím odstranit, ať už se jedná o pupínky nebo strupy – seškrábat, odloupat, prostě odstranit pryč, však to možná někdo z vás zná. I když vím, že tím riskuju jizvy a fleky.

Taky mě vždycky pobaví, když mi některá z kamarádek řekne “co ty řešíš, já jsem si u tebe žádnýho pupínku nevšimla, vždyť to pihy schovaj!” No, jestli si někdo může beďar splést s pihou, není taky možnost, že by to šlo plést i naopak??!

Každopádně teď jsem v půlce dovolené a vypadám strašně. 
A těch faktorů může být hned několik – špatná životospráva (celkem výrazné vypadnutí z režimu, spousta kávy, chipsů, každý večer pivo, méně čisté vody, protože se mi na ni myslí hůře, než když sedím v práci za stolem), taky se méně hýbu, protože minulý týden příliš možností ke sportu neskýtal a o posledním možném důvodu se rozhovořím příště, protože jsem na sobě poprvé vyzkoušela jistý očistný experiment, do kterého vkládám velké naděje. Pokud nezabere, tak zřejmě znovu nahodím kombinaci anděliky + zinku.

Ale jak bych byla šťastná, kdyby už mé tělo našlo rovnováhu a fungovalo správně bez nich!

Máte někdo podobné problémy s pletí? A zabralo vám něco z uvedých preparátů nebo máte nějaké vlastní doporučení?

6 komentáře

 • Eli

  Naprosto ti rozumím, ale mé trampoty s akné by vydaly na román na pokračování a já jsem už z toho po těch letech (už to bude 14 let, co akné mám, hrůza) tak unavená a tak smířená, že mi to sice stále vadí, ale okolí je mi ukradené, takže klidně vyrazím s příšerným obličejem mezi lidi, jako třeba dnes, odmítám se líčit ve vedrech, i když jsme v práci, dále k vodě, na lyže, když se mi nechce 🙂 apod. Komu to vadí, ať na mě prostě nekouká. Díky akné jsem si vypěstovala docela slušnou psychickou odolnost vůči kecům a pohledům okolí, no aspoň něco 🙂 Vyzkoušela jsem toho tuny a těžko říct, jestli něco pomáhá, maximálně to urychlí zahojení, ale hormony si stejně dělají, co chtějí. Antikoncepci jsem nikdy nebrala a neláká mě to. Navíc každému pomáhá něco jiného, takže nevím, jestli můžu vůbec něco doporučit. Musíš zkusit metoda pokus, omyl. Tak aspoň stručně pár věcí, ale je to dost individuální: slušný účinek – určitě tea tree olej, mýdlo se solí z mrtvého moře, čisté bahno z mrtvého moře jako maska, třezalkový olej (výluh v mandlovém oleji – Karel Hádek) – oleje i hutné krémy míchám s růžovou vodou, alpa – lokálně na nejhorší pupeny, ale často v době zoufalství s ní vydrhnu celý obličej a dobrý, jen se pak pleť musí pořádně hydratovat
  průměrný – krém od BioAromy na akné, čisté bambucké máslo – spíš jen lokálně na hodně suchá místa, Alverde – mycí krém a tonikum s alkoholem na problematickou pleť (časté používání mě vysušuje, musím optarně), jalovcová pleťová voda (hádek)
  nic moc, ale ještě se to dalo – arganový olej (docela mě zklamal, čekala jsme víc), jojobový olej
  zbytek nestojí ani za řeč, ale některým to zase pomohlo, tak nevím..
  Vnitřně – tam to nedokážu moc posoudit – skoro už dva roky chlorella s občasným přídavkem křemeliny a možná malé zlepšení, nedávno jsem dopila druhou lahvičku: olej ostropestřec mariánský (je na játra a údajně i na akné), možná také mírné zlepšení, k tomu Jančův čaj (na ledviny, opět může zlepšit akné), b-komplex, biosil, laktobacily, kokosový olej..
  Strava (hlavně tolik kritizované sladkosti) má na mé akné vliv minimální, co jsem vypozorovala, maso a mléčné výrobky vyškrtnout odmítám. Počet a velikost akné se mi řídí podle cyklu a v tom nejhorším období je skoro jedno, co na sebe a do sebe cpu. Doma mě uklidňují, že prý po porodu budu mít klid, že to měly stejně.. ale do toho se také zrovna nehrnu 🙂

 • Adriana

  To je přesně můj příběh. Léta letoucí Minerva (fucking doktoři, pokaždý na mě jde vztek, když si vzpomenu, jak obzvlášť v Aši to plošně předepisovali všem, včetně třináctiletejch holek), po vysazení Minervy šílená tělesná reakce. Pleť v hajzlu, deprese, vlasy, nehty v hajzlu, kolísání váhy a cyklus jatka hadr.
  Já jsem ale moc nečekala, nechala jsem si po čtvrtroce napsat nový prášky s tím, že moje nová pražská doktorka je příčetná a po dlouhejch testováních mi napsala nějaký slabý pilule.
  Čekala jsem 2 (!!!) roky, než se tělo dostalo zpět do nějaký rovnováhy. Ale na to, abych prášky vysadila, už opravdu nemám nervy,dodnes toho lituju, tohoto pokusu o zdravější život.
  Jinak co se týká pleti – kompletní řada od Biodermy, nekombinovat s ničím jiným – nejlepší výsledky. Ale jako se vším – nejdůležitější je výživa. Takže žádnej alkohol, žádnej bílej cukr, žádnej omastek a potom to docela jde. Ale žij takovej život, viď 🙂

  No nic, díky za článek, sdílení zoufalství je menší zoufalství.

 • Anonymní

  Já brala od 16 diane 35, pak jsem v 24 začala s Jeanine a letos v lednu jsem skončila, protože jsem byla odulá, hrozně jsem přibrala a taky když si vypočítám kolik stojí pánská ochrana a kolik dámská antikoncepce, tak při tom, když si koupíš po netu větší balení kondomů, docela dost ušetříš. Nejdřív bylo všechno v pohodě, ale nejhorší jsou ty hormony, zase mi začal růst knírek, musím si častěji vytrhávat obočí a to akné je hrozný. Nejhorší je to kolem pusy, ale to je oblast s ženskými orgány, takže to je normální. Ale pravidelná péče a jak píše Adriana + BIODERMA, to dělá zázraky. Občas je třeba si dojít na kosmetiku kvůli hloubkovému číštění pleti a v mém případě i depilaci nad horním rtem, ale nic co by se nedalo vydržet. Hlavně ta strava hraje roli a alkohol taky. A pak taky dost silné měsíčky, takový křeče co mám po vysazení jsem nikdy předtím neměla. Takže teď teprve vidím co prášky tlumily a když ta bolest nevyjde ven, zadržuje se v těle, ale kde?

  Já už bych prášky nechtěla ani za nic, divila jsem se kolem sebe holám co ji vysadily a teď si říkám, proč už jsem to neudělala dávno. 1) je to drahá sranda a za 2) to nejsem prostě já a za 3) může to být v budoucnu problém v souvislosti s těhotenstvím.

  S.*.

 • Anonymní

  Tak já se taky přidám k diskuzi…:-)
  Po 5 letech s Lindynette jsem usoudila, že do svýho těla už nic takovýho cpát nechci. Sice jsem s touhle HA neměla žádnej problém, ale přirozenej běh věcí mě nasměroval k tomu, že je to zbytečný a že si chci pročistit tělo. Nejdřív všechno dobrý, ale za pár měsíců hrozný problémy s pletí, vlasama a váha naopak rostla, místo aby šla dolů, jak se obecně tvrdí. Cyklus naštěstí naběhl hned v pohodě a psychicky jsem se cejtila daleko, daleko líp, ale jak píše Stáňa, taky jsem měla najednou silnější bolesti a všecko cejtila mnohem víc, přesně je vidět, jak to prášky tluměj. Problémy s pletí jsem bohužel ale za tři roky nevyřešila. Je to opravdu hlavně (a možná že pouze a ostatní je placebo nebo náhoda) o hormonech. Vyzkoušela jsem všemožný přípravky (převážně přírodního charakteru), čaje, chodila jsem na hloubkový čištění na kosmetiku, který sice pomáhalo, ale za ty peníze nijak zázračně, navíc se mi kosmetička odstěhovala do Bíliny a co jsem začala chodit do práce, nemůžu k ní ve všední dny jezdit… Myslím, že nejím žádný prasárny, skoro nepiju, nekouřím, jsem hodně na vzduchu, na sluníčku. Nestalo se nic. Během měsíce jsou lepší dny a dny přímo příšerný. Hormony, hormony a zase jenom hormony, takovej je můj pocit. Takže jestli něco pomůže, pak leda čaje/tablety, který nějak upravujou hormonální rovnováhu v těle. Anebo znovu HA. Jenže stojí to za to? Já osobně už to teda rozhodně znovu nechci….
  zazvorek

 • Týnka T.

  Ahoj Luci, koukám, že jsi v článku zmínila můj komentář s pihami 🙂 Přidám se taky, co kdy pomohlo mě, po vysazení HA jednoznačně těhotenství 🙂 Zkoušela jsem kůru čajů z bylinářství Jukl na pleť i na ledviny, nestojí majlant a pila jsem od každého šálek denně. Když nic jinýho, budeš aspoň zdravě zavodněná, pokud ti bylinky nedělají problém po stránce chuti (mně nedělaly). V UK jsem si kupovala čistítka na pleť LUSH, bohužel je to docela drahá sranda vzhledem k omezené trvanlivosti. Ale čokoládová maska byla mňam (jo, taky nevýhoda, děsně to zasr..o koupelnu :D) Téma Biodermy a micerálek – vyzkoušené snad všechny z lékárny Avene, Bioderma, Vichy, La Roche, Eucerin a podle mně vše víceméně srovnatelné i s těmi, co jsem zkusila z drogerky (Mixa na citlivou pl., Loreal). Vyčistí, nevysuší, ale řasenku s tím nesundávám a zázraky taky nečekam. Konečný verdikt za mě je moc nevysušovat (spíš lokálně), používat masky a hydratační krémy, zakrejt BB krémem. Až přijde čas, HA zase brát budu, jen si o tom trochu něco zjistím a nenechám si slepě vnutit stejný preparát jako má půlka Aše. Snad vymyslí něco, po čem nebudu mít migrény…

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *