Čtu & sleduji,  Řeším

Kniha: Sever a jih

Strávila jsem tři kouzelné večery ve společnosti románu anglické spisovatelky Elizabeth Gaskell a protože spadá do mých srdcových “period eras”, musím se o něm rozepsat více.

Elizabeth Gaskell žila a psala v první polovině 19. století, ale nemá cenu tu rekapitulovat životopis, ten si můžete přečíst v klasických zdrojích 🙂
Její díla jsou tedy novější, než knihy sester Bronteových nebo Jane Austen, a objevují se v nich nová témata – počátky dělnického hnutí, větší samostatnost žen atd.

Tuto autorku jsem objevila nejprve díky filmovým adaptacím – tím prvním a naprosto zásadních bylo právě dílo North and South. Čtyřdílná BBC série (ten příšerný český název ignoruji) mi naprosto vzala dech a viděla jsem ji stokrát. Musím se ale přiznat, že by to po prvním shlédnutí možná nebylo tak žhavé, kdyby mě absolutně nedostal představitel hlavního hrdiny, kterého hrál Richard Armitage (pokud jste před pár roky na ČT sledovali to příšerné seriálové zpracování Robina Hooda, tak v něm hrál Guye z Gisbornu, který totálně převálcoval ubohého hlavního hrdinu a strhl na sebe veškerou pozornost. A až teď si uvědomuji, že ho dneska svět zná díky Hobitovi, ale to není můj šálek, takže si ho nechávám ujít).
Druhou sérií, kterou jsem shlédla, byly Manželky a dcery, která mi pasivní odevzdaností hlavní hrdinky hodně připomínala Mansfield Park od Jane Austenové.

Ale zpět k románu Sever a jih.

Od shlédnutí série jsem se samozřejmě začala pídit po knižní verzi a byla překvapená, že do té doby v Čechách nevyšla. Povědomí o skvělém seriálu se ale rychle rozšířilo a kniha v roce 2012 opravdu v češtině vyšla.
Ale samozřejmě tak, aby se čtenářům popotahovaly nervy, a nakladatel, aby se co nejvíce napakoval – vyšla ve třech dílech s ročními rozestupy.
První díl jsem dostala k narozeninám. Bohužel, další jsem prošvihla a když jsem se po nich začala shánět, už byly vyprodané.
I přes těšení jsem se ale prvním dílem prokousávala dost dlouho a po dočtení jsem nijak nespěchala pokračovat dál. Dočíst sérii jsem se rozhodla na nějaký impulzivní popud až teď a zbývající díly si půjčila v knihovně.
Teď jsem ale byla přesně naladěná a oba zbývající díly zhltla během tří večerů.

Vychutnala jsem si především detailně vykreslené charaktery a obsáhlé vnitřní pochody hlavních hrdinů. Zkrátka všechno to, o co vás filmové zpracování ochudí. Monology, které v seriálu vedly pouze dlouhé a výmluvné pohledy očí, jsem si užila do poslední tečky.
Ty z vás, kteří příběh neznají, ale mají rádi dobová dramata a o přečtení tohoto románu uvažují, bych jen chtěla varovat, že to není příliš komediální čtení, kniha neoplývá humorem jako díla Austenové. Spíš naopak, je to realismus jak vyšitý – hlavní hrdince postupně zemřou čtyři nejbližší lidé, takže prakticky pořád truchlí a sbírá síly žít dál. Z historického hlediska je to ale zajímavá sonda do rodinných rituálů předminulého století, kdy bylo běžné mít mrtvé tělo člena rodiny až do pohřbu doma v posteli – tedy přibližně tři dny.

Hlavní hrdinka Margaret strávila idylické dětství ve vesnici Helstone na anglickém venkově a protože se v rámci reformy církve její otec dobrovolně vzdá svého postu vesnického faráře, musí se rodina přestěhovat. Ze zemědělského jihu Anglie přesídlí do průmyslového Miltonu kdesi na severu.
Od té chvíle začne kontrast stíhat kontrast… Milton je špinavý, hlučný a šedivý, protiklad k zelenému Helstonu.
Margaret je citlivá a jemná a díky pobožné výchově má idealistické představy o životě a lidech. Proti tomu se setkává s drsným a nepřístupným továrníkem Johnem Thorntonem, který si musel veškerý majetek i úctu vydobýt od nuly poté, co jeho otec po neúspěšné burzovní spekulaci přišel o veškerý majetek a spáchal sebevraždu. John už tedy jako dospívající chlapec musel začít tvrdě pracovat a postarat se o matku a mladší sestru.

Jejich názory tedy nemohou být rozdílnější, postupně však přiznávají váhu názorům toho druhého.
John se do Margaret zamiluje prakticky okamžitě a my tak můžeme v linii celého příběhu sledovat jeho zanícené myšlenkové pochody, kdy trpí jejím odmítnutím, ale zároveň je svým citem povznášen, zatímco Margaret je naprosto chladná a po sérii rodinných útrap naprosto ponořená do svého smutku…

Co bych ale chtěla trochu zkritizovat, je kvalita redakční úpravy textu… Vzhledem k tomu, jak se vydání protahovalo, že se jedná o nikterak tlusté díly a za ne zrovna levnoknižní cenu, čekala bych, že si dají větší práci s korekturou. Překlepů jsem našla v každém dílu celkem dost. Vůbec mi to připadá jako nešvar dnešní rychlé doby… Jakžtakž to přecházím u levných paperbacků z Alberta, kde často za vše hovoří už příšerná kýčovitá obálka, ale u tohoto díla mě to mrzí.

Po dočtení každého díla, které mě oslovilo, mívám pocit prázdna, lítost, že příběh nepokračuje dál a já nemůžu v jeho společnosti strávit ještě nějaký čas. Naštěstí si ale příběh mohu dát znovu a jinak: nechám si pocity z dočtení pár týdnů uležet a pak využiji své nové čtečky a stáhnu si do ní e-book v originále…

Znáte North and South, ať už seriál či knihu? A líbilo? 🙂

Jeden komentář

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *