Řeším

Čeští rozhněvaní muži a Kindergeld // Czech angry men and Kindergeld

Občas se ve mně nakumuluje nějaká emoce, kterou nasaji z příběhů, které se začínají až moc opakovat.

Dneska to bude o penězích a ta emoce spočívá v tom, že jsou určené pro děti.
Konkrétně německé přídavky na děti.

zdroj

Pravidelní čtenáři vědí, že žiju v pohraničí a občas ve svých příspěvcích reflektuji, jaký to má na život zde bytový i profesní vliv. Posledně to třeba bylo o tristní bytové situaci na Ašsku.
Díky hranicím na dosah pracuje v Německu opravdu podstatná část mého okolí a spolu s výhodami vyšších výdělků mají tito lidé i výhody na poli sociální politiky, kterou mají Němci velmi štědrou, a každý, kdo v jejich zemi odvádí daně, má nárok si z ní ukousnout.

Je to tak rozšířené, že slovo “Kindergeld” znají moje děcka ze ZŠ ještě dříve než “Guten Tag”!

A já si už delší dobu všímám, jaká nevraživost mezi lidmi vzniká kvůli tomuto přídavku…

A vidím to ve své vlastní rodině, u známých, ale i u úplně cizích lidí, se kterými přijdu do styku jako personalistka německé firmy.
Příklad: podepisuji smlouvu s novým zaměstnancem a ptám se, zda má děti. Když se dozvím, že ano, říkám mu, ať nám dodá kopii rodných listů a že může hned zažádat o Kindergeld. A pak už to leze… Má je v péči bývalá, nemají u mě bydliště, já je vlastně nevídám, s ní nevycházím, takže to řešit nebudu… 

Po změně legislativy to německé úřady vyřešily tak, že ač už bývalá partnerka nemá s otcem svých dětí nic společného a sama v Německu nepracuje, tak si může o tyto přídavky sama zažádat a pobírat je i bez mužova souhlasu.
Ale pokud není s bývalým v kontaktu nebo nemá společné známé, nemusí se o jeho práci v zahraničí vůbec dozvědět!

Pak je tu další skupina vykuků, co se snaží Kindergeld uhrát jako svůj díl výživného.
Přitom tyhle peníze nejdou vůbec z jejich kapsy. A hlavně mám pocit, že tihle muži mají neustále zkreslené představy o tom, kolik stojí vychovávat dítě a ještě na něj být sami.

A není to jen o penězích: ať matka miluje své dítě sebevíc a je pro ni celým světem, tak být na něj sama je pořádný společenský hendikep – musí bojovat s netolerantními zaměstnavateli, pronajímateli bytů i sousedy, svůj volný čas organizovat výhradně podle dítěte a pokud nemá nikoho na pomoc, tak zkrátka žádný svůj volný čas nemá. Večery trávené doma, obtížné navazování nových vztahů… 

Zkrátka nic, po čem by kdokoliv z nás toužil dobrovolně.

Jen pro případné rýpaly – vím, že je i řada otců mnohonásobně zodpovědnějších než matek, že i muži mívají sami v péči dítě a že to zní jako typická stereotypní genderová paušalizace – žena-nucená samoživitelka x otec neplatič. Ale beru to statisticky – ČSÚ před pár lety spočítal, že žen je mezi rodiči samoživiteli 90 % a k dnešku se to pravděpodobně až o tolik míst neposunulo… Proto si dovolím použít příklad matky s dítětem a otce pracujícího v Německu, byť to samozřejmě může být i obráceně.

Chudoba samoživitelek (a s tím spojená špatná bytová situace, předražené nájmy a menší ochota zaměstnavatelů je zaměstnávat kvůli častější absenci) a nevymahatelnost alimentů (případně soudem vyměřená směšná částka díky zapřeným příjmům) je dlouhodobý problém a společnost o něm mluví celkem dost…
Já bych ale chtěla rozebrat jinou věc.
A to toxickou zášť panující mezi bývalými partnery, která zbytečně zaslepuje. A děti jsou k tomu využité jen jako rukojmí.

Tito muži si totiž o Kindergeld často nechtějí požádat jen z toho důvodu “aby ty peníze nechodily .” (zájmeno vysloveno s patřičným odporem). A že by přistoupili jedině na to, že to přijde jim a oni to dítěti dají na spoření nebo mu sami něco koupí a tak dále. Zkrátka představa, že svým přičiněním bývalku trochu obohatí, je jim natolik proti srsti, že vlastnímu dítěti odepřou možnost na finanční přilepšení. Které ale na české poměry není vůbec malé! Kindergeld činí průměrně kolem pěti tisíc korun měsíčně. Velká část českých otců neplatí na alimentech ani polovinu této částky! A když už pracují v zahraničí, objeví se možnost, aby dítěti někdo třetí takhle významně přispěl, a jen z pusté zášti se tato možnost zahodí, případně svolí se skřípěním zubů.

Přitom o co jde? Podezřívání, že dítěti se nedostane nic extra a bývalka si začne platit fitko nebo kupovat dražší kabelky? Samozřejmě, že takové ženy jsou mezi námi. A ještě více takových, co neumí hospodařit s penězi, jednu půjčku vytloukají druhou, a tak je pravděpodobné, že všechny kindergeldy padnou spíše exekutorům než na lyžařský pobyt pro potomka…
Jenže pak je tu ta silná skupina matek, kterým by ty peníze skutečně pomohly. Protože školou povinné dítě rozhodně nestojí dva tisíce. A hlavně většina matek za své dítě utratí víc než za sebe a před svými potřebami ho vždy upřednostní. Ale chtějí si svůj rozpočet sestavovat po svém a nechtějí bývalému měsíčně skládat účty, za co vlastně “jeho peníze” utratily. 

Všichni by si měli uvědomit jednu věc – každý milující otec chce pro své dítě to nejlepší a aby mělo v rámci možností slušný životní standard. Ale pokud dítě s otcem nežije, aby se o to on sám přímo postaral, tak tato cesta vede právě přes jeho matku!

Zvedněte matce životní úroveň a ta se zvedne i jejímu dítěti. 

Otec se může vztekat jak chce, že mu bývalka neskládá vyúčtování, ale když si díky Kindergeld bude žena moci dovolit pronajmout větší byt a dítě tak získá vlastní pokojíček, je to pro dítě jen zdánlivě nepřímá výhoda… Nebo to, že matka může dítěti zaplatit hory, ale protože zkrátka musí jet s ním, tak si koupí výbavu i pro sebe, to je snad také pochopitelné.
Vadí mi zkrátka to, že je někdo kvůli vzájemné zášti tak nepřející, že neskousne myšlenku, že  svou výhodnou zaměstnaneckou situací pomohl ještě někomu jinému kromě sebe a svých vybraných. A že to ledacos vypovídá o našich povahách. Hlavně ať ten druhý nemá o pár korun víc. I když náhodou vychovává mé dítě, což by pro mě mělo být zásadní!

A už jsem si všimla, že nejde jen o otce, ale že na sebe běžně plivou i samy ženy mezi sebou. 
Pokud nemají rády něčí bývalku – a nemusí to být zrovna ex partnerka jejich nového přítele nebo dobrého kamaráda, kde lze jistou dávkou nevraživosti omluvit žárlivostí, protože už jsem zažila i pomlouvání žen, které znají sotva od vidění a nemají s jejich životy nic společného – tak jsou schopné vypustit pohrdavé hodnocení typu “a ona se teď za ty kindergeldy válí doma…” Přitom – no a? To, že mi takhle vadí, že nějaká cizí žena díky této dávce nemusí pospíchat zpět do práce, signalizuje jen a jen můj problém – asi mám sama komplex z práce, která mě netěší! Protože kdybych dělala svoji práci ráda, tak nebudu jiné závidět, že sedí doma, protože bych s ní stejně neměnila!
Ale bohužel v tomhle jsou některé ženy zkrátka zabržděné…

Doufám, že mám na tyhle negativní historky z okolí zkrátka jen smůlu a že to plošně tak hrozné není.
Dejte mi určitě vědět, co si o tomto tématu myslíte, ať už to ze svého okolí znáte, či je to pro vás úplná novinka! 

zdroj

//EN:

Sometimes I feel very strong emotion when I hear the same or similar story all over again… Today it will be about money which is dedicated to children – namely german child benefits, generally called “Kindergeld”. 

Most of you know that I live near German boarders and that means that a lot of people around me work abroad. Working in Germany and paying taxis there also means that you can also participate on their social system which is for us in Czech Republic unusually generous. 

Till this part there is no problem at all…

But now it starts – I want to talk about hostility and resentment between former partners when one of them works in Germany and other one raises their common child in Czech Republic.
The right to become this Kindergeld has only that one parent, who has their child in his/her care. They are in 90 % mothers in Czech Republic.

And there I often see that mostly fathers, who work in Germany, don´t want their ex wife to get this money! They don´t reflect that this money is for their child, they have problem, that it goes directly into hands of their ex and she has the right to decide what to do with them  
They simply hate the feeling that they can somehow contribute to better life of their ex. They have fear that the woman can spend this money for fitness or expensive handbags! Right, such women exist. And also do exist women they have serious problem with their money management and often a lot of problematic loans.

But there also exist a big group of normal mothers and to them this Kindergeld can mean a lot for improvement of their lifes. With this money they can rent a bigger or better flat for example! 

Make the higher standard of living to the mother of your child and the child will also have it!


Those fathers see only the money thing
They don´t see another thing – to be alone with child means mostly a big social handicap for women. They must fight all the time with intolerant employers, owners of apartments and neighbors, they must organize their free time according to the child, and if they have no one who can help them, they simply do not have any free time! Evenings spent at home, difficult position to build new relationships…

I think nobody of us would dream about it!

And unfortunately, it is not only between fathers, who work abroad. Also women themselves slander another woman, who get this Kindergeld – “Look, her ex is working in Germany and she is only becoming Kindergeld while lying on the couch at home!” 
I think when I am able to say such thing, it shows that I have my own problem – probably I am not satisfied with my own work! Because when I do something I like, I don´t envy to someone else, who doesn´t have to go to work and can stay at home, because I have no desire to change it with her/him!


I hope that I have only bad luck on these negative stories and it is not so bad general…

Let me know what you think about this topic, whether you know it from your surroundings, whether it is a complete novelty for you!

9 komentáře

 • Zdeňka

  Z tohohle je mi taky smutno, štve mě ta bezohlednost rodičů a je mi líto všech dětí, které tím musí procházet. A že jich není málo.
  O tom jak je to s Kindergeld jsem neměla tušení, takže díky za osvětu. Věřím, že čím jde o větší peníze, tím ty spory budou větší a krutější. Ale i tak to nechápu a vůbec si to nedokážu představit. Asi proto, že jsem si naštěstí nikdy neprošla žádným drsným rozchodem a se všemi ex jsme se rozešli klidně a jsme více či méně v kontaktu pořád.

 • Eru

  Díky za článek.
  Sama s tím mám zkušenosti, vzhledem k tomu, jak se ke mě otec choval (nebudu to rozmazávat, jen že o alimentech taky vím svoje a o zášti mezi lidmi).
  Mně to už ale skoro přijde jako taková ta typická česká vlastnost, že se to netýká jen mužů…Prostě taková ta nepřejícnost a závist. To je jako ten příklad:"Nelíbí se mi, že můj soused má kozu,závidím mu." "Aha. Takže ty chceš mít taky kozu? Chceš,aby ti dávala mléko, ze kterého by jsi mohl mít víc užitek?" "Ne, já chci,aby ta jeho koza chcípla. Pak budu mít radost…"

 • Lucie

  To mě mrzí, že jsi si tím taky prošla. Můj muž se mnou v tomto názoru nesouhlasí, těch finančně negramotných a sobeckých mu připadá víc a s podobnou podporou se nic nenaučí. Mě zase připadá, že je jednoduché naházet špínu na ženu, který si dovolila ten luxus otce svých dětí opustit…

 • Eliška Alžbětka

  Nikdy jsem neviděl ani neslyšel o člověku, jako je Dr. Idialu. Dr. Idial je Bůh v lidské podobě, lidé ho nazývají Bohem na Zemi. Můj manžel na mě vždycky podvádí, a pokaždé, když mu řeknu, aby přestal podvádět, zlobí se a hrozí, že opustí dům, bude i nadále podvádět měsíce, protože přivede druhou manželku domů, když tam nejsem. Miloval jsem ho tolik a nechtěl jsem ho ztratit, ale k mému velkému překvapení jsem se jednoho dne vrátil ze své práce a zjistil, že vzal své věci a šel žít s ostatními ženami. Plakala jsem a zůstala sama, dokud mi kamarádka v kanceláři neřekla, jak jí Dr. Idialu pomohla přivést jejího manžela po 6 letech rozvodu, a tak jsem se okamžitě spojila s Dr. Idialu prostřednictvím WhatsApp a řekla jsem mu její situaci a řekla: Pomozte mi a mému manželovi vrátí se a prosí mě na kolenou do 12-16 hodin. Udělal jsem všechno, co mi doktor Idialu řekl, a k mé velké radosti se všechno stalo do 1 hodiny, stejně jako předtím Dr. Idialu. Můj manžel se ke mně vrátil, padl na kolena, plakal a prosil mě, abych mu odpustil. Potřebuješ pomoc? Kontaktujte Dr. Idial nyní e-mailem: doctoridialuspellcaster@gmail.com nebo prostřednictvím WhatsApp: +2348118448718

 • Unknown

  Ahoj, pracuji v DE. Zajímalo by mě zda bývalá partnerka mého manžela má nárok na kindergeld přes mou prac. smlouvu. Když bych ji pomohla vše vyřídit měla by nárok když nepracuje v DE otec dětí ale já? Díky.

 • Lucie

  Ahoj, ptala jsem se na to známého, který mi dělá daně, a vypadá to, že takový případ uplatnit nelze, ledaže by děti měly u vás doma trvalé bydliště. Asi by tam musel být nějaký těsnější vztah mezi Tebou a dětmi Tvého muže…

 • Cynthia William

  Když jsem našel doktora Johna, zoufale jsem potřeboval přivést svého bývalého milence zpět. Nechal mě pro jinou ženu. Stalo se to tak rychle a já jsem v situaci vůbec neřekl. Po čtyřech letech mě prostě vyhodil bez vysvětlení. Kontaktuji Dr.Johna prostřednictvím jeho webových stránek a řekl mi, co musím udělat, než mi může pomoci, a udělal jsem to, co mi řekl, poté, co jsem poskytl to, co chtěl, vrhl milostné kouzlo, aby nám pomohl dostat se zpět dohromady . Krátce poté, co udělal své kouzlo, můj přítel mi začal znovu posílat textové zprávy a cítil se hrozně za to, co mi právě dal. Řekl, že jsem nejdůležitější osobou v jeho životě, a to ví teď. Vstoupili jsme spolu a on byl vůči mně otevřenější než předtím a pak začal trávit více času než dříve. Od té doby, co mi Dr. John pomohl, je můj partner velmi stabilní, věrný a blíž ke mně než dříve. Vřele doporučuji Dr. John každému, kdo potřebuje pomoc. E-mail: drjohnsoco@gmail.com, zavolejte mu nebo přidejte jej na WhatsApp prostřednictvím: +2348147766277

 • Unknown

  Ahoj, tohle je skutečné svědectví kouzelnického lékaře, který mi pomohl přivést zpět mého snoubence, který opustil já a děti po dobu 10 měsíců. Ztratil jsem veškerou naději, že se můj snoubenec vrátí domů. pokud prožíváte těžký čas ve svém manželství nebo vztahu, nebo chcete zpět své Ex. kontaktujte ho na drjohnsoco@gmail.com nebo whatapp +2348147766277

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *