Čtu & sleduji

Kniha: České milenky nacistů // Book: Czech mistresses of Nazis

Musím se přiznat, že jen co jsem přelétla pár řádek úvodu k této útlé knížce, už jsem tušila, že to nebude žádný literární ani poučný skvost, a místo abych zvážila možnost se jejím čtením nezabývat, tak se ve mně probudila chuť se překonat a pak dát alespoň co proto v kritice. A s každou další stránkou jsem se jen utvrdila.
Už dlouho jsem nečetla něco tak plytkého a špatně napsaného.

Recenze této knihy mi tudíž nestojí ani za to, abych se nějak dlouze vypisovala o obsahu, jednotlivých ženách a jejich osudech.

Autora si představuji jako totálního suchara, protože jeho subjektivní hodnocení plná předsudků a zášti, navíc zaobalená do alibistických frází typu “jak je známo” a “obecně se vnímá”, považuji za nadbytečná a nikdo se ho o ně neprosil. Často má tak kusé a neurčité informace, že se tím snaží jen zjednodušeně vybruslit ze smyčky, kterou si kolem sebe sám utáhl, protože by musel přiznat, že mu práce za hlubší výzkum nestála. Kapitoly jsou značně nevyrovnané, někde se dočteme úplně zbytečné detaily – například u příběhu dívky vyslýchané gestapem se neustále aktualizuje počet vykouřených cigaret, jinde chybí i ty nejpodstatnější, a tak je celý příběh jen neurčitou rekonstrukcí se samými možná.

Někteří lidé si zřejmě neuvědomují, že jsme sex opravdu nevynalezli až v 21. století! To, že autor velebí představu hodné ženušky, která je ctnost sama a při slově sex plaše klopí oči, neznamená, že je nutné každou ženu, která to má jinak, hanět a moralizovat, navíc s rádoby chytrými náznaky… Obzvláštní nechuť čpí z celého příspěvku o Adině Mandlové – neustálé odsuzující předhazování její “poživačnosti”, až z toho získáte dojem, že jí autor veškeré nepříjemnosti upřímně přeje. 

Také mě pobavil seznam použité literatury. Seznam ani ne dvaceti titulů, který je mi velmi dobře znám a dobrou polovinu mám ve své knihovně. Nepoužil jediný archivní zdroj. Ve své úvodní děkovné řeči blahořečí jakousi paní z Ameriky, že mu pomáhala se složitými překlady. No, nakonec je asi v knize nepoužil.

Jestli vás téma nacistických milenek zajímá, tak se na ten seznam mrkněte a vyberte si k přečtení cokoliv z něj: zaručuji, že se tak opravdu něco zajímavého dozvíte!

Z tohoto veledíla mě napadla snad jen malá rada do života:
Pokud jste spisovatelé, nepište knihy na zakázku nějakého nakladatelství, je to sakra poznat.
Hned mi přitom naskočila hláška z Kritiky Bible: “…přijde nakladatel za nějakým pisálkem, bouchne smlouvou o stůl a řekne: Vybli Bibli!”
 

//EN:

Today I have for you short book review which is quite negative. I don’t have much positive to say about this book about 13 czech women who had affairs with Nazis.

The book is very bad written – author is very subjective and superficial. His attitude to sex is obviously old-fashioned and moralistic.

For exemple the story of Czech actress Adina Mandlová – you get the feeling that she deserved everything she had had to go threw because of her lifestyle and apetites.

Some stories are too short and composed only of pieces of information, others are full of unimportant details as number of smoked cigarettes…

I think that also the list of used sources is very short. I know almost of those titles and more than half of it I have in my own library. And I can say that to read anyone of it is better and more interesting as to try this book!
 
This book is sample example how it looks when somebody writes on the request of the publisher!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *