Čtu & sleduji

Poldark

Tušila jsem, že mě tenhle nový seriál z produkce BBC nezklame, protože po prolétnutí několika recenzí zaznívala samá chvála a nadšení, a to se, zvláště na ČSFD, příliš často neděje.
Navíc jsem si vybrala naprosto perfektní čas, protože v září se spouští druhá řada, takže po shlédnutí nezůstanu dlouho na suchu.

Vidím v příběhu kombinaci všeho možného a přitom orignálního.
Hlavní hrdina Ross Poldark mi připomíná Scarlett O´Hara v mužském vydání, jen o dost vážnější a rozumnější. Na začátku mi jeho příběh připadal trochu jako Monte Christo (rodina ho již považovala za mrtvého a jeho láska se za jeho nepřítomnosti zaslíbila někomu jinému), poté kombinace pana Rochestera a Heathcliffa, a to jak temným vzhledem, tak především díky své prchlivosti. A ve chvíli, kdy se ukázal jako velký dříč, ambiciózní podnikatel a zastánce chudých horníků, tak se přiblížil Thortonovi z North and South. Je to takový temný krasavec s úsměvem piráta – celkem jednoduchá a prověřená kombinace k zamilování.
Občas tedy až příliš rozumný a uvědomělý, ale to mi rozhodně nevadilo, protože jsme se tak bezpečně vyhnuli všem telenovelovitým klišé typu “nic nevysvětluj, nechci tě poslouchat”.
Mnoho směrů, kterými se příběh hrnul, bylo velmi lehce předvídatelných, ale opět říkám, že mi to absolutně nevadilo a některé scény jsem si vyloženě užívala se stupidním výrazem ve tváři. Nic se zbytečně neprotahuje, dialogy nejsou rozvleklé, občas se něco odehraje zkratkovitě, a když se některá postava chystala na důležitý krok a vy jste byli zklamaní, že samotné jednání zabráno není, tak se vzápětí vynořilo formou flashbacku, což působilo neotřele.

Pořád jsem si říkala, odkud znám herečku, která hraje zrzavou Demelzu, a ona je to Georgiana z Death comes to Pemberley! (Já to říkám pořád, že ta Anglie je taky vesnice a herci, co se typově hodí na dobová dramata, v nich také všichni hrají!).

Kostýmy a výprava jsou naprosto skvělé – třeba někteří chudáci mají realisticky odporné zuby, což se v každém dobovém dramatu nevidí. Užijete si také nádhernou přírodní scenérii, až se mi nechtělo věřit, že je to v Anglii! Útesy a moře a náš hrdina, jak se na koni prohání těsně podél okraje – možná trochu moc přibarvené, ale kouká se na to krásně!
Co bych ale zkritizovala, je použití nepřirozeně růžové rtěnky na všech herečkách a ještě ke všemu stejného odstínu 😀 Nehodí se to tam!
Hudba také mohla být malinko zajímavější – jak jsou znělky seriálů BBC vždycky skvělé (například Rozum a cit!), tak tahle je taková mdlá.

Záporáci v seriálu jsou správně jedovatí a vztahy mezi hlavními konkurenty – Rossem a jeho bratrancem Francisem – proměnlivý a neuchopitelný.

Jak vidíte, jsem vážně nadšená, byl to skvělý divácký zážitek a moc vám ho doporučuji!
Knižní předloha Winstona Grahama  má několik dílů a v češtině nedávno vyšly první dva, takže jsem si je musela ihned opatřit, aby nedošlo k jejich vyprodání jako to bylo u trilogie North and South.
Zatím na jejich čtení ale není čas, takže se s názorem pochlubím, až nastane…

Zachytili jste Poldarka? 🙂

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *