Čtu

Kniha: První dojmy // Book: First Impressions

Kdo na tenhle blog přichází proto, že se mnou sdílí mou zálibu v literatuře 19. století a jejích adaptacích, tak tuto knihu buď zná (protože její vydání provázelo bujaré nadšení, i když tehdy ještě nefrčel instáč), nebo mu začne v mozku vířit otázka, odkud tenhle název zná.

Pokud hádáte, že má něco do činění s Jane Austen, tak výborně.
(První dojmy byl totiž první název románu Pýcha a předsudek.) 


Kdysi jsem zde psala úvahu, proč jsou volná pokračování, fanfikce či přepisy příběhů v moderní době tak populární a tohle je opět toho důkazem. Jako běžný román, nebo dokonce detektivka, je to slabota, ale tím, že je polovina knihy o Jane Austen a jejím životě – byť reálných je jen pár faktů a zbytek dílem autora – tak tato kniha přitahuje mnoho pozornosti. 

Pokud milujete nějaký příběh tak, jako statisíce lidí milují Pýchu a předsudek, tak si román, kde se o něm hodně debatuje, asi nenecháte jen tak ujít.
 

Hlavní hrdinka Sophie právě dokončila studium literatury na Oxfordu a má před sebou poslední studentské léto. Náhodně se seznámí s Američanem Erikem, který se vydává na cestu do Evropy, a po počáteční nedůvěře mezi nimi přeskočí nepatrná jiskra. Přes tuto první kapitolu jsem se málem nedostala, protože se v hlavě rozblikala kontrolka “klišé”. Ale další kapitoly naštěstí přinesly zvraty, které příběh originálně posunuly jinam.
Sophii vzápětí zasáhne zpráva o tragické smrti jejího milovaného strýčka Bertrama, se kterým sdílela vášeň pro knihy. Bertram byl vyhlášený knižní sběratel a se Sophií si spolu často četli, debatovali a prolézali antikvariáty i knižní burzy.
Sophii strýcova smrt připadá krajně podezřelá a vzhledem k tomu, že vzápětí zmizely i všechny jeho knihy, rozhodne se na vlastní pěst vypátrat, co se skutečně přihodilo.
Nastoupí jako prodavačka do londýnského antikvariátu a zde ji překvapí dvě poptávky po stejné knize – Malá kniha alegorických příběhů z 18. století od faráře jménem Richard Mansfield. Zvláštní je i to, že oba zájemci poptávají zrovna druhé vydání knihy.
Naší hrdince brzy dojde spojitost mezi touto knihou a smrtí strýce Bertrama a spolu s jedním z poptávajících se pustí do pátrání. Zdá se, že objev dotyčné knihy může v literárním světě způsobit nebývalou senzaci a to zpochybnění autorství nebo minimálně originality námětu nejslavnějšího románu  Jane Austen.

V knize se střídají tři časové roviny – 18. století, kdy sledujeme život Jane Austen od dob, kdy pracuje na svých prvních románech, až do její smrti, pak současnost, kdy Sophie pátrá po druhém vydání Mansfieldovy knihy, a do třetice flashbacky Sophiiných vzpomínek na strýce Bertrama.

Popravdě bych si tuto knihu celou znovu nepřečetla, třeba proto, že Sophie mě jako hrdinka za srdce nijak nechytla, její rozhovory se sestrou mi připadaly divně šroubované a její milostný život mě vlastně nezajímal vůbec, ale ze své knihovničky ji nepošlu dál právě kvůli komentářům k úryvkům z Janiných děl, ty jsem totiž doslova hltala, protože rochnit se v oblíbených románech, rozebírat, jak to bylo či nebylo myšleno, číst názory dalších milovníků, po sté si přežvýkávat známé úryvky a pátrat mezi řádky pro dokreslení atmosféry z příběhu, to je zkrátka moje!

Takže – pravověrným fanouškům určitě doporučuji. Ale nemějte přehnaná očekávání…


//EN:

If you love Jane Austen like thousands of people do, you have already heard about this book or at least the title sounds familiar to you. 
It is a detective story, a romance and fictive biography of Jane Austen at once. 

The story has three planes – first is the life of Jane Austen from the moment she was writting her first novels till her death. Some things are true and some fictive. The other plane is settled to the presence – our heroine Sophie has finished the university degree in Oxford and has last free summer. But she became the bad news that her beloved uncle Bertram is dead. She didn´t believe that it was an accident. The last plane of the story are memories of time with her uncle.

Sophie started to work at one London’s bookshop and one day came two requests – to find the second edition of some book with the boring name Little Book of Allegories by Richard Mansfield.
Sophie must find it not only because it seems to have some connection with her uncle’s death but also with her favourite author Jane Austen – there are doubts about her true authorship of her most famous novel Pride and Prejudice…

I must say some parts of this book were very weak.
Sophie was not quite interesting heroine and I didn’t care about her personal life at all. But some parts were surprisingly good and the life of Jane Austen was very nice described. And mostly I appreciate the comments to her works – that was very good written and that is the only reason why I keep this book in my library!

For fans might be this book quite interesting but don’t have big expectations…

Jeden komentář

  • Eru

    Miluju Tvoje knižní doporučení 🙂
    Asi bych si to taky přečetla hlavně kvůli Jane Austenové. Ono je totiž téměř nemožné, aby mě nějaká ženská hrdinka zaujala (a to jak v knihách, tak i ve filmech/seriálech).

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *